J. Viskupič: Dialóg s občanmi by mal pokračovať aj po skončení CoFoE


Dátum: 07.01.2022

Obrázok k aktualite J. Viskupič: Dialóg s občanmi by mal pokračovať aj po skončení CoFoE
Konferencia o budúcnosti Európy (CoFoE) vytvára podľa predsedu združenia samosprávnych krajov SK8 a predsedu Trnavského samosprávneho kraja Jozefa Viskupiča priestor pre vecný dialóg.

Viskupič hodnotí participatívny charakter aktivít a podujatí. Ten podľa jeho slov odráža ochotu EÚ načúvať potrebám všetkých svojich obyvateľov s cieľom posilniť súdržnosť, solidaritu a sociálnu spravodlivosť. Konferencia podľa združenia predstavuje jedinečnú príležitosť získať, zanalyzovať a použiť podnety od Európanov bez rozdielu veku, profesie či štátu.

Stotožňuje sa s názorom prvého podpredsedu Európskeho výboru regiónov Vasca Alvesa Cordeira, podľa ktorého by sa dialóg s Európanmi nemal skončiť na jar tohto roka.

"Aj počas pretrvávajúcej pandémie sme svedkami, že spolupráca na európskej úrovni funguje a prináša reálne výsledky, napríklad pri spoločnom obstarávaní vakcín. Veríme, že podobne účinne môžeme čeliť výzvam v podobe klimatickej zmeny či digitálnej transformácie, respektíve hybridným hrozbám," poznamenal Viskupič.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron v rámci svojho novoročného posolstva uviedol, že rok 2022 musí byť pre Európu zlomový. Zdôraznil, že Francúzsko sa bude počas svojho predsedníctva "naplno angažovať" v prospech EÚ. Macron chce tento moment využiť aj na úspešné zakončenie Konferencie o budúcnosti Európy (CoFoE), k čomu by malo dôjsť v priebehu mája.

Česká republika je pripravená ako predsedajúca krajina Rady EÚ v druhom polroku 2022 ukončiť Konferenciu o budúcnosti Európy, ale zrejme to podľa pôvodných plánov stihne Francúzsko. Uviedla v rozhovore pre TASR podpredsedníčka Európskej komisie (EK) pre hodnoty a transparentnosť Věra Jourová.

CoFoE a celý "tento veľký zber návrhov" treba podľa nej ukončiť v konkrétnom čase, teda v máji. Aby eurokomisia, ktorá predkladá legislatívne iniciatívy, mala ešte počas súčasného mandátu - čiže zhruba do polovice roka 2024 - dosť času reagovať na podnety občanov a rozbehnúť potrebné iniciatívy, hovorí Jourová.

Zdroj: TASR

Skočiť na hlavné menu