J. Kmeť: Výzvy na podporu zelenej dopravy chceme nastaviť čo najjednoduchšie


Dátum: 28.09.2020

Obrázok k aktualite J. Kmeť: Výzvy na podporu zelenej dopravy chceme nastaviť čo najjednoduchšie
Výzvy na podporu zelenej dopravy pre budúce programové obdobie chce rezort dopravy nastaviť čo najjednoduchšie. Pre TASR to povedal štátny tajomník Ministerstva dopravy a výstavby SR Jaroslav Kmeť po piatkových (25. 9.) stretnutiach s predstaviteľmi samospráv na dolnom Zemplíne.

"Ak môžu Poliaci vypisovať pre daný projekt napríklad len štyri strany, u nás často žiadame 20 – 30 strán a často sa potvrdenia, ktoré majú (starostovia, pozn. TASR) podávať štátu, opakujú. Tento proces treba zrýchliť," uviedol. Poukázal pritom na skutočnosť, že takzvaná "zelená doprava", ktorej rozvoj bude Európska komisia v budúcom programovom období podporovať, sa týka tak železničnej, ako aj cyklodopravy, nie dopravy cestnej. "Možno dostaneme na obchvaty miest, možno na rekonštrukciu mostov, ale nie na výstavbu ciest," doplnil s tým, že rezort v súčasnosti hľadá "všeobecný model", akým spôsobom bude vedieť financovať rozvoj cestnej infraštruktúry. Inšpiráciu hľadá v okolitých štátoch, ktoré majú za rovnakým účelom zriadený fond. Zdrojom jeho príjmov je napríklad cestná daň, mýto či podiel dane z uhľovodíkových palív.

Práve cyklodoprava, konkrétne cyklotrasa okolo Zemplínskej šíravy, bola témou stretnutia štátneho tajomníka so starostami obcí Vinné, Klokočov a Kaluža, i predstaviteľmi mesta Michalovce. "Cyklotrasa okolo Šíravy je projekt, o ktorom sa hovorí 20 – 30 rokov. Teraz je ideálny čas pohnúť ho dopredu," vyjadril Kmeť názor rezortu. Ako v tejto súvislosti uviedol starosta obce Vinné Marián Makeľ, obce Kaluža a Klokočov už na projekt právoplatné územné rozhodnutia majú. "Obec Vinné a mesto Michalovce takýmto rozhodnutím nedisponujú, pretože je potrebné spracovať EIA, teda posudzovanie vplyvu na životné prostredie a na tieto dokumentácie zatiaľ peniaze nie sú," priblížil s tým, že "obrovským problémom" pri projekte cyklomagistrály je jeho majetkovo-právna stránka, a to pre rozdrobenosť pozemkov.

Zdroj: TASR

Skočiť na hlavné menu