Ivan Korčok bude apelovať na Maďarsko a Poľsko, aby neblokovali rozpočet EÚ


Dátum: 18.11.2020

Obrázok k aktualite Ivan Korčok bude apelovať na Maďarsko a Poľsko, aby neblokovali rozpočet EÚ
Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok v utorok avizoval, že bude apelovať na svojich kolegov v Poľsku a Maďarsku v snahe dosiahnuť, aby ďalej neblokovali schválenie rozpočtu EÚ na roky 2021 - 2027 i plánu na oživenie európskej ekonomiky po koronakríze.

"Veto Poľska a Maďarska komplikuje dohodu o rozpočte a pláne obnovy v EÚ. Nie je to však koniec rokovaní," uviedol Korčok v stanovisku, ktoré TASR poskytol riaditeľ tlačového odboru MZVEZ SR Juraj Tomaga.

Maďarsko a Poľsko zablokovali na pondelňajšom zasadnutí veľvyslancov členských krajín v Bruseli schválenie predmetného dlhodobého rozpočtu vo výške 1,1 bilióna eur a s ním súvisiaceho záchranného balíka zameraného na oživenie európskej ekonomiky po koronakríze v hodnote 750 miliárd eur.

Dali tak najavo svoj nesúhlas s podmienením čerpania finančných prostriedkov EÚ s dodržiavaním zásad právneho štátu. Na tzv. kondicionalite sa v tomto smere dohodli 5. novembra v Rade EÚ vyjednávači Európskeho parlamentu a nemeckého predsedníctva. Členské krajiny EÚ, ktoré nebudú dodržiavať zásady právneho štátu, podľa tejto dohody riskujú stratu prístupu k finančným prostriedkom EÚ.
  
Korčok v utorok súvislosti s krokom Maďarska a Poľska upozornil, že ich terajšie veto ešte neznamená koniec rokovaní, dodal však, že čas na dohodu o rozpočte EÚ "sa veľmi kráti".

"Nepovažujem za reálne, aby princíp právneho štátu bol úplne eliminovaný pri čerpaní európskych zdrojov. Tadiaľ cesta nevedie," zdôraznil. Potvrdil tiež, že v otázke uplatňovania princípov právneho štátu zastáva Slovensko odlišnú pozíciu než Poľsko a Maďarsko.

Podľa Korčoka v súčasnosti hrozí, že EÚ bude musieť "fungovať v rozpočtovom provizóriu a omešká sa aj čerpanie zdrojov z plánu obnovy". Minister v tejto súvislosti dodal, že to "je posledná vec, ktorú dnes EÚ počas pandémie potrebuje".​

Zdroj TASR
Skočiť na hlavné menu