Iniciatíva WiFi4EU: Od zajtra môžu obce požiadať EÚ o financovanie bezplatného a bezdrôtového verejného prístupu na internetu


Dátum: 14.05.2018

Obrázok k aktualite Iniciatíva WiFi4EU: Od zajtra môžu obce požiadať EÚ o financovanie bezplatného a bezdrôtového verejného prístupu na internetu
Zajtra, 15. mája o 13:00 h (SELČ) sa zverejní prvá výzva na predkladanie žiadostí o financovanie bezplatného a bezdrôtového internetu v obciach.

Na základe tejto výzvy dostane približne 1 183 obcí poukazov WiFi4EU v hodnote 15 000 EUR na financovanie zariadení Wi-Fi a ich inštaláciu na verejných priestranstvách. Poukazy sa budú rozdeľovať podľa poradia, v akom o ne obce požiadajú. Aby sa zabezpečilo rovnomerné geografické pokrytie medzi členskými štátmi, každá krajina získa najmenej 15 a najviac 95 poukazov. Po získaní poukazu budú musieť obce ponúkať bezpečné pripojenie Wi-Fi bez reklám a poplatkov najmenej  na obdobie 3 rokov. Financovanie získajú len tie siete, ktoré nekopírujú existujúce bezplatné súkromné alebo verejné ponuky podobnej kvality v tých istých verejných priestoroch.
 
V prípade záujmu sa obce najskôr musia zaregistrovať na webovom portáli WiFi4EU.eu. Tento portál bol sprístupnený 20. marca (pozri tlačovú správu) a dodnes sa na ňom zaregistrovalo viac ako 16 000 obcí. Ide o prvú z piatich výziev, ktoré budú postupne zverejnené do roku 2020. Podrobnejšie informácie nájdete na nasledujúcich linkoch: otázky a odpovede, prehľad, video a portál WiFi4EU.

Skočiť na hlavné menu