Informácie o zmene pravidiel rozdeľovania eurofondov sú nepotvrdené úvahy


Dátum: 24.04.2018

Obrázok k aktualite Informácie o zmene pravidiel rozdeľovania eurofondov sú nepotvrdené úvahy
Podporu silnej pozície politiky súdržnosti v budúcom rozpočte Európskej únie (EÚ) po roku 2020 vyjadrili všetky členské krajiny Únie aj zástupcovia Európskej komisie (EK). Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu (ÚPVII) tak reagoval na informácie o údajnej plánovanej zmene pravidiel na rozdeľovanie eurofondov, ktoré považuje za nepotvrdené úvahy.

"Zverejnené informácie považujeme za nepotvrdené úvahy, keďže oficiálne zverejnenie návrhu balíka legislatívnych predpisov EÚ pre viacročný finančný rámec po roku 2020 sa očakáva začiatkom mája 2018," uviedol odbor komunikácie úradu vicepremiéra. Informácie zverejnené britským denníkom Financial Times sa odvolávajú na zdroje z EK. Hovoria o tom, že rozpočet EÚ po roku 2020 by mohol byť upravený tak, že finančné zdroje určené pre členské štáty zo strednej alebo východnej Európy, ktoré nebudú rešpektovať základné hodnoty EÚ, budú presunuté na iné členské krajiny.

Podľa návrhu, na ktorý sa denník odvoláva, chce Brusel ukončiť rozdeľovanie finančných prostriedkov z kohézie výlučne na základe HDP na osobu. Nahradiť by ju mali širšie kritériá, a to od nezamestnanosti mládeže až po podporu inovácií a migračnú politiku. ÚPVII zároveň pripomenul, že politika súdržnosti má silnú podporu u všetkých členských krajín Únie. "Na základe poslednej diskusie ministrov zodpovedných za politiku súdržnosti EÚ dňa 12. 4. 2018 v Luxemburgu bola zo strany všetkých členských štátov EÚ, ako aj zástupcov Európskej komisie vyjadrená podpora pre zachovanie silnej pozície politiky súdržnosti v budúcom rozpočte EÚ po roku 2020 a takéto informácie ani nikto nenaznačil," zdôraznil úrad vicepremiéra.

Úrad podpredsedu vlády súčasne dodal, že SR sa od svojho predsedníctva v Rade EÚ podieľa na presadzovaní zachovania pozície politiky súdržnosti aj v budúcom viacročnom rámci EÚ po roku 2020 vrátane udržania jej percentuálneho pomeru na čo najvyššej úrovni na celkovom rozpočte EÚ. "Kritériá pre účely oprávnenosti využívania eurofondov na obdobie po roku 2020 Európska komisia nateraz nezverejnila, avšak v rámci neformálnych diskusií na rôznych úrovniach sa zo strany 'starých členských krajín EÚ' objavili aj také návrhy, ktoré by zohľadňovali napríklad prístup k migrácii či dodržiavaniu demokratických princípov," ozrejmil úrad podpredsedu vlády.

Zdro: TASR

Skočiť na hlavné menu