Implementácia novej agropolitiky EÚ bude pre agrosektor mimoriadne náročná     


Dátum: 30.12.2022

Obrázok k aktualite Implementácia novej agropolitiky EÚ bude pre agrosektor mimoriadne náročná     
Implementácia novej Spoločnej poľnohospodárskej politiky (CAP) EÚ bude pre poľnohospodárov mimoriadne náročná. Uviedla to pre TASR hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Jana Holéciová v súvislosti s očakávaniami komory pre rok 2023.

"Poľnohospodári budú musieť spraviť omnoho viac pre životné prostredie ako doteraz, a to za menej peňazí. Už len základné podmienky, aby vôbec nejaké platby dostali, tzv. kondicionality, bude pomerne náročné splniť," priblížila.

Upozornila, že v Strategickom pláne spoločnej európskej agropolitiky je množstvo nových opatrení, ktoré nebude jednoduché zrealizovať a je preto otázne, aký záujem o ne poľnohospodári prejavia. "Týka sa to najmä ekoschém, na ktoré je alokovaný veľký objem finančných prostriedkov. Naopak, viac finančných prostriedkov je v tzv. neprojektových opatreniach, čo by mohlo čiastočne vykompenzovať ťažšiu implementáciu priamych platieb," zdôraznila Holéciová.

"O efekte nového nastavenia projektových podpôr sa ešte v roku 2023 nebude dať hovoriť, keďže ich realizácia trvá dlhšie obdobie a ešte budú dobiehať projekty zo súčasného programového obdobia. Otázkou je, ako sa s nástrahami Strategického plánu Spoločnej poľnohospodárskej politiky vysporiada Pôdohospodárska platobná agentúra," dodala hovorkyňa SPPK.

Zdroj: TASR

Skočiť na hlavné menu