HUMENNÉ: V meste vybudujú stredisko údržby vlakov za 30 mil. eur


Dátum: 23.09.2021

Obrázok k aktualite HUMENNÉ: V meste vybudujú stredisko údržby vlakov za 30 mil. eur

Predstavitelia Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) vo štvrtok podpísali zmluvu na údržbu železničných koľajových vozidiel pre stredisko Humenné. Základný kameň novej výstavby poklepali štátny tajomník rezortu dopravy Jaroslav Kmeť, primátor mesta Humenné Miloš Meričko, zástupca dodávateľskej spoločnosti Metrostav Ján Sekerák a predseda predstavenstva ZSSK Roman Koreň. Predpokladané finančné náklady na výstavbu strediska v Humennom sú vo výške 30 mil. eur bez DPH.

Hlavnú časť pokryjú prostriedky z eurofondov v rámci Operačného programu Integrovaná infraštruktúra vo výške 22,8 mil. eur. Zo štátneho rozpočtu pôjdu štyri milióny eur a vlastné zdroje ZSSK predstavujú 1,7 mil. eur. Výstavba začne v najbližších týždňoch a jej trvanie je odhadované na 18 mesiacov. Od projektu si ZSSK sľubuje zvýšenie kvality vykonávania čistenia, údržby, technických kontrol a menších opráv vlakových súprav za lepších podmienok ako v súčasnosti.

Na Slovensku vybudujú tri moderné strediská technicko-hygienickej údržby, a to okrem Humenného aj vo Zvolene a Nových Zámkoch. Stredisko technicko-hygienickej údržby v Nových Zámkoch počíta s predpokladanými nákladmi na výstavbu vo výške 41,8 mil. eur bez DPH a vo Zvolene za 34 mil. eur bez DPH. Aj v týchto budú hlavnú časť pokrývať prostriedky z eurofondov. V celkových sumách nie sú zahrnuté náklady na služby stavebného dozoru, v súčasnosti je na ne vyhlásené verejné obstarávanie.

Zdroj: SITA


Skočiť na hlavné menu