Humenné otvorilo komunitné centrum v lokalite Podskalka za 253-tisíc eur


Dátum: 01.06.2020

Obrázok k aktualite Humenné  otvorilo komunitné centrum v lokalite Podskalka za 253-tisíc eur
Mesto Humenné v pondelok 1. júna slávnostne otvorilo brány novovybudovaného Komunitného centra v lokalite Podskalka. Výstavbu za vyše 253-tisíc eur financovalo mesto v rámci druhej fázy národného projektu Komunitnej služby v mestách a obciach s prítomnosťou marginalizovaných rómskych komunít. Ako agentúru SITA informovala Veronika Lattová z tlačového referátu Mestského úradu v Humennom, na stavbu získala radnica nenávratný finančný príspevok vo výške viac ako 240-tisíc eur.

Komunitné centrum vykonávalo svoju činnosť od mája 2019 v priestoroch Centra voľného času Dúha. S výstavbou nového centra sa začalo koncom roka 2018 a trvala presne rok. „Cieľom projektu je podpora výstavby nových komunitných centier v obciach s prítomnosťou marginalizovaných rómskych komunít,“ uviedol primátor mesta Miloš Meričko s tým, že centrum má slúžiť na skvalitnenie a zabezpečenie aktivít pre príslušníkov rómskej národnosti. Sociálna služba sa v novopostavenom centre poskytuje od februára tohto roka. Kapacita komunitného centra je 64 návštevníkov. „Jeho hlavným účelom je poskytovanie podpory fyzickej, ekonomickej a sociálnej regenerácie zanedbaných komunít v mestských a vidieckych oblastiach. K najstabilnejším a najpravidelnejším návštevníkom patria práve deti a mladí ľudia z lokality Podskalka,“ konkretizoval Meričko. „Komunitné centrum poskytuje sociálne poradenstvo, pomoc pri príprave na školské vyučovanie, zabezpečuje záujmovú činnosť a vykonáva komunitnú prácu. Pre služby jednotlivcov i skupiny sú k dispozícii traja zamestnanci a to garant komunitného centra, odborný pracovník a asistent odborného pracovníka,“ podotkol humenský primátor.

Od vzniku centra je v ňom evidovaných viac ako 150 detí. K najobľúbenejším aktivitám patrí futbal. Okrem športu pracovníci u detí rozvíjajú jemnú motoriku a podporujú ich kreativitu aj formou tvorivých dielní. Cieľom je zabezpečiť kvalitné a zmysluplné trávenie voľného času a pomoc pri príprave na školské vyučovanie. „Služby komunitného centra využíva aj 128 stálych dospelých klientov. Aktivity sú zamerané na pomoc pre fyzické osoby v nepriaznivej sociálnej situácii, pri hľadaní zamestnania či kontaktovaní úradov a organizácií. V komunitnom centre sa zabezpečuje tiež záujmová a preventívna činnosť, ako je starostlivosť o zdravie, hygiena a environmentálna výchova,“ skonštatovala regionálna koordinátorka Národného projektu Komunitné služby Darina Barančíková. V rámci komunitnej rehabilitácie sa u klientov obnovujú zručnosti, aby sa uplatnili na trhu práce. „V Komunitnom centre v Humennom je vytvorený priestor, ktorý bude slúžiť všetkým občanom v prípade, že potrebujú pomoc s konkrétnym sociálnym problémom,“ dodal primátor.


Zdroj: SITA


Skočiť na hlavné menu