Hodnotitelia a sumárne hodnotenia budú verejné až ex post


Dátum: 22.11.2017

Obrázok k aktualite Hodnotitelia a sumárne hodnotenia budú verejné až ex post
Nedovovolím, aby poslankyňa Remišová znevažovala množstvo práce, ktoré urobili kolegovia na úrade, to množstvo opatrení, ktoré majú zvýšiť transparentnosť a efektivitu čerpania európskych peňazí, vyhlásil podpredseda vlády Peter Pellegrini s tým, že ide o opatrenia, ktoré vysoko hodnotí aj Európska komisia.  Reagoval tak na vyjadrenie poslankyne NR SR Veroniky Remišovej, ktorá dnes označila systém čerpania eurofondov za zle nastavený. Vicepremiér dodal, že po prvý raz v histórii čerpania sa zaviedla povinnosť zverejňovať sumárne hodnotiace hárky pri každej jednej výzve a projekte, ktorý bude hodnotený. Zverejnený bude aj zoznam odborných hodnotiteľov, avšak až po ukončení procesu.

Zverejňovanie mien hodnotiteľov projektov, na ktoré ho poslankyňa vyzvala, by Peter Pellegrini považoval za chybu. “Zverejnený bude zoznam odborných hodnotiteľov. Tieto údaje budú dostupné na verejnej časti portálu,” uviedol vicepremiér. Ako doplnil, pribudne aj elektronické žrebovanie hodnotiteľov, aby nemohlo dôjsť k manipulatívnemu prideleniu jednotlivého projektu konkrétnemu žiadateľovi. “Systém pridelí k projektom na základe záverečného hodnotenia aj jednotlivé mená hodnotiteľov. Tieto zatiaľ zostávajú v neverejnej časti informačného systému. Nemôžeme vytvárať prostredie, ktoré si pýta korupčné správanie. Ak by sme zverejňovali hodnotiteľov počas výziev, vystavovali by sme ich tlakom,” dodal. Zároveň pripomenul, že po prvý raz v histórii čerpania sa zaviedla povinnosť zverejňovať sumárne hodnotiace hárky pri každej jednej výzve a projekte, ktorý bude hodnotený.

Pellegrini zároveň vyzval firmy, pri ktorých boli preukázané pochybenia, aby odstúpili od zmluvy. “Vyzývam tie firmy, u ktorých hrozí, že ten výber nebol správny a kde budeme musieť pravdepodobne vrátiť peniaze naspäť do Únie, ak by sme pokračovali v projektoch, aby dobrovoľne od zmlúv odstúpili,” uzavrel podpredseda vlády.

Zdroj: TASR, ÚPVII


Skočiť na hlavné menu