Historickú budovu v centre Trnavy obnovia, bude v nej kreatívne centrum


Dátum: 09.06.2021

Obrázok k aktualite Historickú budovu v centre Trnavy obnovia, bude v nej kreatívne centrum

Rekonštrukciu historickej budovy na Hlavnej ulici 17 v Trnave na kreatívne centrum zabezpečí za približne 4,4 milióna eur spoločnosť DAG Slovakia z Prešova. S prácami má začať po kontrole verejného obstarávania v auguste tohto roku, priestory pre kreatívcov majú byť k dispozícii do konca roku 2022. Po podpise zmluvy o dielo s úspešným uchádzačom o tom informoval predseda Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič.

Pamiatkovo chránený objekt čaká kompletná rekonštrukcia, od suterénu, až po strechu. V kraji pôsobí podľa Viskupiča silná komunita hudobníkov, výtvarníkov, grafikov a ďalších talentovaných ľudí, ktorí nájdu v kreatívnom centre vhodné priestorové podmienky, ale aj ďalšie vybavenie pre ich činnosť. „Súčasťou kreatívneho centra budú umelecké ateliéry, profesionálne grafické štúdiá, dielne na prácu s drevom, kovom, ale aj hudobné skúšobne, priestory pre koncerty a na stretávanie sa ľudí,“ vymenoval Viskupič. Kreatívci podľa neho nič nepokazia, ak už teraz prejavia záujem o pôsobenie v tomto centre. Podľa riaditeľa odboru kultúry Trnavského samosprávneho kraja Petra Kadlica môže byť 20 percent priestorov využívaných na komerčné aktivity. Celková výška oprávnených nákladov na kreatívne centrum bola vyčíslená na 8,7 milióna eur, z toho je 6,8 milióna eur z eurofondov.

Sídlom kreatívneho centra bude meštiansky dom na Hlavnej 17, ktorý je zapísaný v zozname národných kultúrnych pamiatok a ktorý je s kultúrou v Trnave spájaný celé desaťročia. Budova je majetkom mesta, Trnavský samosprávny kraj si ju pre kreatívne centrum prenajal za jedno euro ročne. Rekonštrukcia bude prebiehať podľa podmienok, ktoré si určili pamiatkari. Reprezentatívna budova v centre Trnavy bola v minulosti sídlom bánk, Trnavčania ju však poznajú hlavne vďaka kníhkupectvu, ktoré tu bolo celé desaťročia.

Zdroj: SITA


Skočiť na hlavné menu