Harichovce vybudovali cyklochodník za 1,5 mil. eur


Dátum: 09.05.2021

Obrázok k aktualite Harichovce vybudovali cyklochodník za 1,5 mil. eur
Nový cyklochodník, ktorý spája obce Iliašovce s Harichovcami a priemyselnou časťou mesta Spišská Nová Ves, už využívajú cyklisti naplno. Šesťkilometrový úsek vybudovala obec Harichovce z eurofondov a s podporou štátu za viac ako 1,5 milióna eur. Vedie popri lese, kde na tento účel upravili a zmodernizovali nefunkčné komunikácie určené pre nemotorovú dopravu. Ako pre agentúru SITA vysvetlil starosta Ľubomír Belej, cyklochodník sa podarilo dokončiť ešte v októbri minulého roka, pre pandémiu ho však slávnostne otvorili až dnes.
harichovca
Samospráva získala financie na výstavbu prevažne z prostriedkov Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP). Projekt spolufinancovala piatimi percentami z vlastného rozpočtu. Veľká investícia sa podľa starostu Beleja oplatila. „Ako náhle máme teplejšie dni, cyklochodník býva využitý nad naše očakávania, je to taký menší 'Václavák',“ poznamenal.

Pre susednú obec Iliašovce predstavuje nový cyklochodník podľa jej starostky Anny Frankovičovej veľkú výhodu. „Z hľadiska návštevnosti a športovania sme získali peknú cyklotrasu, ktorá nevedie cez mesto alebo popri hlavnej ceste, ale prepája dva katastre popri lese. Je to pekná vyhliadková trasa,“ povedala pre SITA. Cyklisti sa vďaka nej dostanú aj pod navštevovanú pamiatku, ktorou je kaplnka Sans Souci, prezývaná Tisícročná kaplnka. Jej vznik sa datuje do roku 1775. Tá podľa starostky láka veľký počet turistov, priaznivcov prírody a kultúrnych pamiatok.

Iliašovce majú podľa Frankovičovej spracovaný projekt aj na druhú vetvu cyklotrasy, ktorá sa bude napájať na súčasnú. Zabezpečí jej predĺženie k samotnej kaplnke a prepojí obec aj so Spišskou Novou Vsou. V rámci uplynulej výzvy zameranej na podporu nemotorovej dopravy z programu IROP sa samospráve financie získať nepodarilo, čaká preto na vyhlásenie ďalšej. Po vybudovaní tejto trasy by mali cyklisti k dispozícii takmer 18 kilometrov.

Zdroj: SITA
Skočiť na hlavné menu