Geoportál KSK ponúka mapy a aplikácie v oblastiach ako doprava či sociálne veci


Dátum: 07.04.2022

Obrázok k aktualite Geoportál KSK ponúka mapy a aplikácie v oblastiach ako doprava či sociálne veci
Ako platforma na integráciu, ukladanie a publikovanie údajov zobraziteľných v mape slúži spustený Geoportál Košického samosprávneho kraja (KSK). Záujemcovia ho nájdu na webovej stránke www.geoportalksk.sk. Informoval o tom Úrad KSK.

Súčasťou je databáza aktuálnych a otvorených geopriestorových údajov, ktorá bude slúžiť na spoznávanie regiónu, efektívnu výmenu údajov medzi inštitúciami a jednoduché sprostredkovanie dôležitých tém verejnosti. V súčasnosti je do geoportálu integrovaných 54 datasetov s metaúdajmi, ktoré je možné prehliadať vo viacerých tematických webmapových aplikáciách – Administratívne hranice, Dotácie, Sociálne veci, Doprava a ďalšie. Ak sa napríklad obyvateľ chce dozvedieť viac o doprave, zvolí si aplikáciu Doprava, ktorá zahŕňa informácie o cestnej sieti v kraji. Patria tam diaľnice a rýchlostné cesty, cesty I., II. a III. triedy, cesty vo vlastníctve KSK, ale aj železničné a autobusové zastávky.

"Zriadenie geoportálu je ďalším dielikom do skladačky podpory menej rozvinutých regiónov aj lepšej informovanosti samotných obyvateľov kraja. Profitovať z neho budú východniari, samospráva, akademický aj súkromný sektor. Jeho hlavným prínosom je to, že užívatelia dokážu rýchlo, jednoducho a efektívne vyhľadávať informácie z rôznych oblastí života," uviedol predseda KSK Rastislav Trnka.

Na tvorbe regionálnej infraštruktúry priestorových informácií spolupracuje KSK v rámci iniciatívy Catching-up Regions spoločne so Svetovou bankou, Európskou komisiou a Univerzitou Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) v Košiciach.

"Geoportál je platforma sprístupnená pre celý Košický kraj, nielen pre pracovníkov župy. Tím Svetovej banky poskytol kraju technickú podporu pri zavádzaní geoportálu a pomohol definovať, inštalovať a nastaviť požadované technické prostredie pre geoportál. Tieto údaje sú kľúčovým prvkom mestského aj regionálneho rozvoja, preto v súčasnosti prebieha príprava a spracovanie ďalších dát, ktoré bude krajský geoportál zverejňovať," priblížil vedúci odboru regionálneho rozvoja Úradu KSK Matej Ovčiarka.


Zdroj: TASR

Skočiť na hlavné menu