GALANTA: Budove hrozilo zbúranie, teraz v nej má s pomocou eurofondov vzniknúť škôlka


Dátum: 27.10.2021

Obrázok k aktualite GALANTA: Budove hrozilo zbúranie, teraz v nej má s pomocou eurofondov vzniknúť škôlka

Mesto Galanta podá na Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky žiadosť o nenávratný finančný príspevok z výzvy určenej na zvýšenie kapacity materských škôl. Ak peniaze z eurofondov získa, v priestoroch bývalého Centra voľného času v areáli neogotického kaštieľa vybuduje dve triedy materskej školy pre 44 detí. Triedy by boli elokovaným pracoviskom materskej školy na Novej dobe. O podaní žiadosti a spolufinancovaní projektu vo výške 32 500 eur po dlhej diskusii rozhodli mestskí poslanci. Odsúhlasili tiež financovanie neoprávnených výdavkov, ktoré by počas prestavby mohli vzniknúť.

Poslanec Ladislav Bíro poslaneckému zboru pripomenul úvahy spred niekoľkých rokov, podľa ktorých mala byť budova zbúraná. K tomu nedošlo len preto, lebo sa v rozpočte mesta na búranie nenašli peniaze. Prestavbu na materskú školu z eurofondov označil za poslednú šancu na jej záchranu. „Máme budovu, s ktorou si nevieme poradiť a máme výzvu, ktorá nám tam pasuje,“ vysvetlil primátor Galanty Peter Paška dôvody, pre ktoré by eurofondy mali ísť práve tam. Podotkol, že aj keď trojročné a staršie deti boli do materských škôl prijaté všetky, Galanta potrebuje ďalšie miesta v škôlkach. Časti poslancov sa zámer vytvorenia škôlky v parku pri neogotickom kaštieli nepozdával. Podľa poslanca Petra Zelinku sa do tohto prostredia škôlka nehodí. Problém je podľa neho aj parkovisko, ktoré má byť mimo areálu materskej školy.

Budova bývalého Centra voľného času je momentálne v nevyhovujúcom stave. Zámer prestavby ráta so sanáciou krovu a opravou strechy, kompletným zateplením, výmenou okien, novým vykurovacím systémom a ďalšími prácami.

Zdroj: SITA


Skočiť na hlavné menu