Finále vedomostnej súťaže "Mladý Európan 2019"


Dátum: 14.06.2019

Obrázok k aktualite Finále vedomostnej súťaže "Mladý Európan 2019"
Včera sa v Košiciach uskutočnilo finále 14. ročníka vedomostnej súťaže "Mladý Európan", ako aj finále súťaže Mladý digitálny Európan. Víťazi si hodnotné ceny v podobe študijno-informačnej návštevy inštitúcií Európskej únie v Bruseli, či tabletov a iných zaujímavých cien prevzali od vedúceho Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Ladislava Mika.  
 
„Súťaž sa odohrávala v Košiciach pri týchto mimoriadne vysokých teplotách, takže môžeme povedať, že tu bolo dosť horúco. Medzi mladými ľuďmi, ktorí sa jej zúčastnili, však panovala výborná atmosféra a boli veľmi dobre pripravení. Ja osobne mám z celého priebehu súťaže a celkovej atmosféry radosť. Veľmi ma teší, že na Slovensku existuje súťaž Mladý Európan, pretože je svojim spôsobom unikátna. Za 15 rokov členstva Slovenska v EÚ je to už 14. ročník, čo je dôkazom, že aj medzi mladými ľuďmi je veľká skupina tých, ktorí majú záujem o informácie o EÚ v tom najširšom zmysle a nie len o tie základné, a snažia sa o Únii vedieť čo najviac – a na to nie sme príliš zvyknutí. Toto sa dnes jednoznačne ukázalo na súťaži Mladý Európan aj na súťaži Mladý digitálny Európan, takže mám z toho veľkú radosť a teším sa na ďalšie ročníky,“ povedal Ladislav Miko, vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.  

Vo finále Mladého Európana sa stretlo 13 súťažných družstiev – víťazov regionálnych kôl - zo stredných škôl z celého Slovenska, ktorí si zmerali svoje sily vo vedomostiach  z oblasti európskej histórie, geografie, zaujímavostí o EÚ, či významných osobností EÚ a jej členských krajín.
 
Tohtoroční víťazi Mladého Európana:
 
1. miesto: Súkromné gymnázium Bardejov (321 bodov)  
2. miesto: Gymnázium Párovská, Nitra (304 bodov)
3. miesto: Gymnázium Grösslingová, Bratislava (300 bodov)
 
Vo finále Mladého digitálneho Európana si zmeralo sily 16 účastníkov, víťazi sú nasledujúci:
1. miesto: Ján Cipár z Gymnázia Jána Hollého, Trnava (27 bodov) a Barbora Hrdličková z Gymnázia Angely Merici, Trnava (27 bodov)
2. miesto: Denis Hofer - Gymnázium, Žilina (25 bodov), Šimon Podešva – Gymnázium Angely Merici, Trnava (25 bodov) a Matej Vadovič – Gymnázium Jána Hollého, Trnava (25 bodov)
3. miesto: Barbora Horehájová – Gymnázium, Žilina (24 bodov) a Radana Monišová – Obchodná akadémia, Trnava (24 bodov).

Záštitu nad súťažou tento rok prevzal vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Ladislav Miko. Partnerom súťaže bol Úrad vlády Slovenskej republiky.
 
Regionálne kolá Mladého Európana 2019 sa konali po celom Slovensku počas marca a apríla 2019, školské kolo Mladého digitálneho Európana 2019 prebehlo v máji. Prvé kolo regionálnych súťaží pozostávalo z vedomostného testu o Európskej únii. V druhom kole súťažiaci preukázali svoje jazykové zručnosti. Do tretieho kola regionálnych súťaží následne postúpili tri najlepšie družstvá, kde ich čakali zaujímavé vedomostné otázky doplnené obrázkami. Víťazi regionálnych kôl zabojovali vo finále celonárodného kola.
 
Súťaž je určená študentom 2. a 3. ročníkov gymnázií a stredných odborných škôl z celého Slovenska. Organizuje ju Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku spoločne s 10 regionálnymi informačnými centrami Europe Direct.
 
 
Skočiť na hlavné menu