Fiľakovo chce obnoviť chodníky na Farskej lúke za takmer pol milióna eur


Dátum: 25.02.2022

Obrázok k aktualite Fiľakovo chce obnoviť chodníky na Farskej lúke za takmer pol milióna eur

Fiľakovská samospráva chce ešte v tomto roku komplexne obnoviť všetky existujúce chodníky medzi bytovými domami na Farskej lúke a v časti Daxnerovej ulice. Ako informovala hovorkyňa mesta Klaudia Mikuš Kovácsová, za týmto účelom podáva mesto žiadosť o dotáciu z Operačného programu Ľudské zdroje od ministerstva vnútra vo výške takmer 465-tisíc eur v rámci iniciatívy Catching-Up Regions 2. Samospráva bude projekt spolufinancovať sumou bezmála 25-tisíc eur.

Ako informoval primátor mesta Attila Agócs, zámer zrekonštruovať chodníky na sídlisku Farská lúka malo mesto už niekoľko rokov. „V tejto časti mesta mala samospráva dlhé desaťročia veľký investičný dlh. Neinvestovalo sa do škôl, ihrísk ani infraštruktúry. Vedenie mesta začalo ešte v roku 2016 s postupnou, roky trvajúcou komplexnou rekonštrukciou škôlky na Daxnerovej ulici. V roku 2018 sme za vyše 80-tisíc eur vyasfaltovali všetky sídliskové cesty a vlani sme odovzdali do užívania nové detské ihrisko. Vedeli sme, že aj obnova chodníkov je pre tamojších vyše 1800 obyvateľov veľmi dôležitá, preto sme hľadali možnosti, ako takúto nákladnú investíciu zrealizovať,“ objasnil primátor s tým, že mesto dalo na tento účel vypracovať projektovú dokumentáciu a bude sa uchádzať o prostriedky z európskych fondov.

Radnica z nich chce na sídlisku zrekonštruovať všetky existujúce chodníky medzi bytovkami celkovo v dĺžke takmer 2 000 metrov. Chodníky sú v súčasnosti v nevyhovujúcom stave, ich konštrukcia je v niektorých úsekoch porušená až do podkladovej vrstvy. V rámci prác preto vykonajú výkopy a zhutnené násypy zo stabilizovanej zeminy, všetky chodníky dostanú nový asfaltový povrch. Prístup k nim bude bezbariérový, rovnako ako prístupy z priechodov pre chodcov, ktoré budú tiež osvetlené a vybavené navigačnými dlažbami pre nevidiacich.

Projekt je výsledkom spolupráce mesta s Úradom BBSK a Svetovou bankou v rámci iniciatívy Catching-Up Regions. Vďaka nej sa v minulom roku podarilo zachovať hliadky MOPS za výhodnejších podmienok. Obnova chodníkov na Farskej lúke je prvým zo štyroch plánovaných projektov v rámci iniciatívy, ktoré majú za cieľ zlepšiť infraštruktúru v lokalitách obývaných väčšou skupinou marginalizovaných komunít.

Termín na predloženie žiadosti je do konca februára. V prípade jej schválenia plánuje samospráva projekt zrealizovať ešte v tomto roku.

Zdroj: SITA


Skočiť na hlavné menu