Fakultná nemocnica v Nových Zámkoch pripravuje modernizáciu za 15 miliónov eur


Dátum: 17.01.2020

Obrázok k aktualite Fakultná nemocnica v Nových Zámkoch pripravuje modernizáciu za 15 miliónov eur
Fakultnú nemocnicu (FN) v Nových Zámkoch čaká rozsiahla modernizácia. Z európskych fondov sa jej podarilo získať viac ako 15 miliónov eur na stavebné úpravy a nákup novej medicínskej techniky.

Podľa slov ekonomickej riaditeľky nemocnice Ľubice Bartošovej má nemocnica celkový investičný dlh minimálne 33 miliónov eur. „Týmto projektom ho chceme znížiť. Keď sme žiadali o prostriedky z fondov Európskej únie, tak sme chceli investovať do stavebnej oblasti a riešiť nevyhovujúci technický stav budovy nemocnice. Rozpočet na stavebnú časť projektu je 6,6 milióna eur. Chceme podporiť aj poskytovanie zdravotnej starostlivosti, a to nákupom modernej prístrojovej techniky, na ktorú pôjde vyše 8,6 milióna eur,“ vysvetlila Bartošová.

Stavebná časť projektu je rozdelená na tri etapy. V prvej sa budú rekonštruovať rozvody elektriny, vody a kanalizácia. V ďalšej zasa prejdú modernizáciou staré výťahy, ktoré sú ešte v pôvodnom stave. „V tretej etape chceme dať nemocnicu do nového šatu a vyriešiť podlahy, nové stropy a všade namontovať úsporné svietidlá,“ uviedla Bartošová.

V rámci nákupu novej medicínskej techniky vyhlásila nemocnica osem verejných obstarávaní. Podľa medicínskeho riaditeľa nemocnice Zoltána Dancziho v nich FN hľadá dodávateľov zobrazovacej techniky, video-endoskopických prístrojov, zariadenia pre sterilizáciu, pre intenzívnu medicínu i operačnú techniku. „Sú medzi nimi aj prístroje pre neonatálnu starostlivosť, takzvané ostatné zdravotnícke zariadenia a technika pre patológiu,“ uviedol Danczi. Ako pripomenul, nákup novej techniky je momentálne v procese. „Celé to má pomerne zložitý priebeh. Niektoré prístroje sú už odsúhlasené, niektoré sú už dodané... Prechádza to cez všetky potrebné legislatívne procesy,“ dodal.

Zdroj: TASR

 
Skočiť na hlavné menu