Európsky parlament vyčlenil 30 miliárd eur na projekty v oblasti dopravy, digitalizácie a energetiky


Dátum: 07.07.2021

Obrázok k aktualite Európsky parlament vyčlenil 30 miliárd eur na projekty v oblasti dopravy, digitalizácie a energetiky

Európsky parlament (EP) v stredu vyčlenil nové finančné prostriedky na projekty v oblasti dopravy, digitalizácie a energetiky na roky 2021 – 2027. Kroku predchádzala úprava takzvaného Nástroja na prepájanie Európy (NPE), na ktorom sa ešte v marci dohodli Európsky parlament a Rada ministrov Európskej únie. Program bude v rokoch 2021 až 2027 hospodáriť s prostriedkami v objeme 30 miliárd eur.

Nástroj bude financovať dopravné, energetické a digitálne projekty, ktoré majú mať z európskeho pohľadu pridanú hodnotu. Okrem toho by mal do roku 2030 zaistiť aj včasné dokončenie zásadných transeurópskych projektov, ako je Rail Baltica, infraštruktúra na dobíjanie alternatívnych palív či rozširovanie pokrytia 5G na dôležité dopravné osi, informoval parlament v tlačovej správe.

Europoslanci presadili, že 60 % prostriedkov z NPE pôjde na projekty, ktoré prispievajú k plneniu klimatických cieľov EÚ, pričom 15 % prostriedkov z energetického piliera bude smerovať na cezhraničné projekty na výrobu energie z obnoviteľných zdrojov.

NPE pozostáva z troch pilierov: približne 23 miliárd eur je určených na dopravné projekty, 5 miliárd eur na projekty v oblasti energetiky a 2 miliardy eur smerujú na projekty v oblasti digitalizácie. Zhruba 10 miliárd eur, ktoré sú vyčlenené na cezhraničné dopravné projekty, bude pochádzať z Kohézneho fondu a pomôže krajinám EÚ dokončiť chýbajúce dopravné spojenia.

Zdroj:SITA


Skočiť na hlavné menu