Európske investície do ciest I. triedy


Dátum: 17.02.2017

Obrázok k aktualite Európske investície do ciest I. triedy
Rekonštrukcia starej betónovej cesty medzi Príbovcami a Turčianskymi Teplicami už má zaistené financovanie z prostriedkov Európskej únie. Zmluva so zhotoviteľom by mala byť podpísaná v marci a stavebné práce by sa mali začať v apríli.
Podpisom zmluvy o nenávratnom finančnom príspevku sa zabezpečili potrebné peniaze z Európskeho fondu regionálneho rozvoja, prostredníctvom Operačného programu Integrovaná infraštruktúra (OPII). Celková obnova 15 kilometrového úseku cesty I/65 v sebe zahŕňa aj rekonštrukciu piatich mostov, šiestich križovatiek a vybudovanie chodníkov pre chodcov. Nová kvalitná cesta spájajúca Turiec a Kremnicu by mala byť hotová koncom budúceho roka.
 „Popri diaľniciach kladieme veľký dôraz aj na cesty prvej triedy, na ktoré tiež máme vyčlenené peniaze z fondov Európskej únie. Tieto cesty, obchvaty miest alebo mosty sú častokrát v havarijnom stave a obyvatelia nemajú možnosť alternatívnej dopravy, preto je rozšírenie a skvalitnenie regionálnych komunikácii rovnako dôležité,“ povedal Arpád Érsek, minister dopravy a výstavby SR.
Tento rok bude v rámci projektov v OPII dokončený napríklad obchvat mesta Brezno, ktorý si vodiči odskúšajú už v prvom polroku 2017. Veľmi potrebný vnútorný mestský obchvat dostane tento rok aj Prešov. Medzi projekty OPII bol zaradený aj obchvat Šale, kde sa tento rok začne s výkupom pozemkov. Ministerstvo dopravy predpokladá, že v budúcom roku bude po získaní stavebného povolenia vyhlásená súťaž na zhotoviteľa. V pláne projektov OPII je aj rekonštrukcia veľkej križovatky v Štúrove za 2,3 milióna eur, tri križovatky v Prešove a aj cesta I. triedy I/13 z Medveďova do Veľkého Medera. Celkovo sa do konca programového obdobia má opraviť viac ako 60 mostov a 190 km ciest prvej triedy na území Slovenska.
 
Zdroj:  Ministerstvo dopravy a výstavby SR

Skočiť na hlavné menu