Európske inštitúcie sa zaviazali posilniť cyklistickú dopravu v Európe


Dátum: 04.04.2024

Obrázok k aktualite Európske inštitúcie sa zaviazali posilniť cyklistickú dopravu v Európe
Európsky parlament, Rada a Európska komisia vydali spoločné vyhlásenie, v ktorom sa zaväzujú posilniť cyklistickú dopravu v Európe. Cieľom je okrem iného prispieť k znižovaniu emisií a hluku. Predstavitelia inštitúcií podpísali vyhlásenie v stredu na neformálnom zasadnutí ministrov dopravy členských krajín a zverejnili ho ešte v ten istý deň v Úradnom vestníku Európskej únie, informuje TASR.

Vyhlásenie označuje cyklistickú dopravu za udržateľný, prístupný a finančne nenáročný spôsob prepravy s veľkou pridanou hodnotou pre európske hospodárstvo. Stanovuje konkrétne záväzky, ako budovanie bezpečných a poprepájaných cyklotrás v mestách, lepšie napojenie na verejnú dopravu a bezpečné parkovanie či prístup k nabíjacím staniciam pre e-bicykle. Tieto záväzky majú byť prijaté na viacerých úrovniach: európskej, národnej, regionálnej a lokálnej. Ich cieľom je okrem iného zatraktívniť cyklistiku pre verejnosť. Vyhlásenie je založené na návrhu Európskej komisie z októbra 2023 a zároveň je odpoveďou na požiadavky Európskeho parlamentu a členských štátov. Má slúžiť ako "strategický kompas" pre iniciatívy a ďalšie opatrenia v oblasti cyklistiky.

"Uvedomujeme si nespočetné množstvo výhod cyklistiky. Znižuje znečistenie, odľahčuje dopravné zápchy v mestách a podporuje zdravší životný štýl. Navyše, cyklistika je základným kameňom európskeho hospodárstva, poháňa inovácie a rast, pričom zároveň vytvára množstvo kvalitných pracovných pozícií," povedala eurokomisárka pre dopravu Adina Valeanová. Cyklistika sa stáva čoraz populárnejším spôsobom dopravy aj na Slovensku. Pri jazde po vozovke došlo v roku 2022 k zmene, odkedy vodič pri obiehaní cyklistu mimo obce musí dodržiavať odstup najmenej 1,5 metra a v obci či meste, kde je povolená maximálna rýchlosť do 50 kilometrov za hodinu, je povinný dodržiavať odstup najmenej jeden meter.

Zdroj: TASR

Skočiť na hlavné menu