Európska únia pripravila krátke filmy o živote mladých ľudí v Európe


Dátum: 10.05.2018

Obrázok k aktualite Európska únia pripravila krátke filmy o živote mladých ľudí  v Európe
Kampaň #EUandME na Slovensku oficiálne spustil podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič v Deň Európy 9.mája 

 Súčasťou kampane je päť krátkych filmov, ktoré režírovali prominentní európski filmári, a ktoré vyrozprávajú, ako práva a benefity poskytované v EÚ skvalitňujú životy ľudí.

 Cieľom týchto filmov je vytvoriť priestor na diskusiu s mladými Európanmi o vplyve EÚ na ich každodenný život.

 EÚ predstaví aj novú www stránku, ktorej cieľom je mladých ľudí informovať, čo všetko pre nich EÚ robí. https://europa.eu/euandme/sk/


Mnohí mladí ľudia nepoznajú všetky práva a benefity, ktoré môžu v EÚ využívať. Hoci chápu význam Európskej únie, chýbajú im znalosti o hmatateľnejších benefitoch, ktoré im EÚ ponúka. Cieľom filmov, ktoré režírovali prominentní európski režiséri, je vytvoriť priestor na diskusiu o vplyve EÚ na každodenný život mladých ľudí vo veku od 17 do 35 rokov.

Medzi takéto benefity patrí napríklad aj podpora začínajúcim podnikateľom, presne tak, ako to zobrazuje film Yorgosa Zoisa s názvom Party Animal, alebo možnosť objednať si tovar cez internet z ľubovoľného štátu EÚ, čo je zase témou filmu Tomasza Koneckiho s názvom Samotár. Film Dalibora Matanića s názvom Debut sa zameriava na základné ľudské práva, na ktoré má právo každá osoba žijúca v EÚ.

„Hlavnou témou mojich diel je boj za ľudskosť, za šancu na lepší svet,“ odpovedal filmár Matanić na otázku týkajúcu sa jeho účasti na tomto projekte. „Myslím, že som vytvoril príbeh, ktorému budú všetci rozumieť.“

Európska únia tiež poskytne mladým ľuďom príležitosť vytvoriť vlastný film, a to v rámci súťaže mladých režisérov. Úlohou súťažiacich režisérov bude natočiť film, ktorý rozpovie príbeh o prínose EÚ do života ľudí. Podmienkou zapojenia sa do súťaže je odoslanie písomnej verzie obsahu deja a video natočené prostredníctvom smartfónu, v ktorom jednotliví režiséri vysvetlia, čo ich inšpirovalo film natočiť. Finalistov vyberie porota zložená z režisérov, z nich piatich víťazov vyberie verejnosť hlasovaním. Víťazi si prevezmú grant na nakrútenie vlastného filmu.

Všetkých desať filmov – päť od profesionálnych režisérov a päť od mladých režisérov bude zverejnených aj na webovej stránke https://europa.eu/euandme/sk/, na ktorej budú postupne zverejnené aj príbehy z reálneho života spolu s rôznymi faktami, číslami a ďalšími zaujímavosťami. Benefity EÚ sú rozsiahle: od pomoci na ambasáde ľubovoľného štátu EÚ pri cestovaní po svete až po účasť na programoch, ako je Erasmus+. Zahŕňajú tiež právo na poskytnutie zdravotnej starostlivosti v akomkoľvek členskom štáte či možnosť telefonovať v rámci EÚ bez roamingových poplatkov.

Základné informácie o kampani
Kampaň #EUandME potrvá 18 mesiacov. V máji 2018 sa kampaň spúšťa vo všetkých  28 členských štátoch Európskej únie. Súčasťou kampane bude premietanie piatich krátkych filmov na rôznych podujatiach. Tieto filmy nám vyrozprávajú príbehy občanov EÚ, ktorí využívajú práva a benefity poskytované Európskou úniou. Počas kampane #EUandME sa uskutoční aj súťaž mladých režisérov a tiež množstvo podujatí a aktivít organizovaných partnermi tejto kampane. Sledujte novinky na webovej stránke, aby ste boli neustále informovaný/-á o aktivitách na Slovensku.

Na Slovensku sa kampaň #EUandME spustila 9. mája 2018. Počas podujatia Deň Európy ju na bratislavskom Hlavnom námestí ju predstavil. podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič. Následne boli na Hlavnom námestí odpremietané tri krátke filmy: Samotár (r. Tomasz Konecki), Party Animal (r. Yorgos Zois) a Hostel plný príbehov (r. Matthias Hoene).

#EUandME
https://europa.eu/euandme/sk/
 
Skočiť na hlavné menu