Európska komisia zaplatí diaľnicu pri Žiline


Dátum: 02.03.2017

Obrázok k aktualite Európska komisia zaplatí diaľnicu pri Žiline
Projekt diaľničného úseku D3 Žilina, Strážov – Žilina, Brodno dnes schválila Európska komisia. Tento projekt získal ako druhý dopravný projekt v Európe nezávislé hodnotenie kvality od technických poradcov Európskej únie JASPERS (IQR), čo výrazne urýchlilo schvaľovací proces.

Diaľničný úsek D3 Žilina, Strážov – Žilina, Brodno je súčasťou obchvatu Žiliny, ktorý sa napája na diaľnicu D1. Jeho dokončenie netrpezlivo očakávajú obyvatelia mesta, ktorým ušetrí čas strávených v zápchach. Tento úsek diaľnice D3 je zároveň dôležitou súčasťou dopravného spojenia s Poľskom,“ povedal minister dopravy, Arpád Érsek.

V septembri 2016 Európska komisia schválila Slovensku prvý veľký projekt (v hodnote nad 75 mil. eur). Išlo o druhú fázu výstavby diaľnice D1 Hričovské Podhradie – Lietavská Lúčka.  Projekt D3 Žilina, Strážov – Žilina, Brodno, sa dnes stal druhým slovenským schváleným veľkým projektom. Obidva projekty sú súčasťou Operačného programu Integrovaná infraštruktúra, ktorý je v rámci Slovenskej republiky lídrom v kontrahovaní ako aj čerpaní európskych fondov.
Takmer 4,3 kilometra dlhý diaľničný úsek D3 Žilina, Strážov – Žilina, Brodno patrí medzi technicky najnáročnejšie na Slovensku. Prakticky celá jeho trasa totiž vedie buď po mostoch alebo cez tunel. Začiatok úseku je v priamom napojení na úsek D3 Hričovské Podhradie – Žilina, Strážov. Následne premosťuje estakádou Hričovskú priehradu a vchádza do tunela Považský Chlmec.
Úsek má byť odovzdaný do užívania v októbri 2017. Na projekt je schválených 165 mil. eur z Operačného programu Integrovaná infraštruktúra.

Zdroj: Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR

Skočiť na hlavné menu