Európska komisia ustúpila, Košiciam a Bratislave sa vrátia milióny za DPH


Dátum: 12.11.2018

Obrázok k aktualite Európska komisia ustúpila, Košiciam a Bratislave sa vrátia milióny za DPH
Niekoľkomesačné intenzívne rokovania s Európskou komisiou (EK), ktoré inicioval úrad vicepremiéra Richarda Rašiho, boli zakončené úspechom. EK dnes oznámila, že Košiciam sa vráti viac ako 15 miliónov pri projektoch mestskej verejnej dopravy za DPH. Rozhodnutie poteší aj Bratislavu, ktorej bude preplatených minimálne 25 miliónov.

„Je to výborná správa pre celé Slovensko. Vyriešil sa problém, ktorý vznikol koncom roka 2016 pri projekte rekonštrukcie električkových tratí v Košiciach. Európska komisia poslala list, že riadiaci orgán pre Operačný program Integrovaná infraštruktúra, teda ministerstvo dopravy, nemá preplácať DPH pri investíciách vo verejnej doprave. Pre mesto Košice DPH to znamenalo, že nebude preplatených 14,5 milióna eur z DPH, pričom celková daň bola 15,683 milióna eur,“ uviedol podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Richard Raši. „Úrad podpredsedu vlády ihneď zahájil rokovania. Po dlhých mesiacoch Európska komisia uznala argumentáciu štátu, vlády aj mesta, a peniaze za dopravné projekty sa vrátia,“ dodal s tým, že do rokovaní bolo zapojené aj Stále zastúpenie Slovenska pri EK, rezort dopravy a magistrát.

Rozhodnutie EK o oprávnenosti DPH pri nenávratných finančných príspevkoch pre programové obdobie 2014-2020 bude mať vplyv nielen na Košice, ktoré získajú späť celých 15,6 mil. eur, ale aj na Bratislavu. Rovnako sa totiž bude postupovať aj pri iných projektoch. Vicepremiér Raši odhadol, že po dokončení infraštruktúrnych projektov sa hlavnému mestu vráti minimálne 25 miliónov eur. „Ak sa bude pokračovať v ďalších projektoch, budú to ďalšie desiatky miliónov,“ uzavrel R. Raši. Predpokladá sa, že Košice môžu uvidieť peniaze na svojom účte ešte do konca tohto roka.

Skočiť na hlavné menu