Európska komisia schválila Strategický plán, prerozdelí 3,4 miliardy eur z eurofondov


Dátum: 23.11.2022

Obrázok k aktualite Európska komisia schválila Strategický plán, prerozdelí 3,4 miliardy eur z eurofondov

Európska komisia dnes schválila finálnu podobu slovenského Strategického plánu Spoločnej poľnohospodárskej politiky (SPP) na roky 2023 – 2027. Rozhodnutím Európskej komisie od 1. januára 2023 vstúpi do platnosti Strategický plán, podľa ktorého sa poľnohospodárom prerozdelí takmer 3,4 mld. eur z eurofondov a takmer 870 mil. eur zo štátneho rozpočtu. Informovalo o tom v tlačovej správe Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

Cieľom Strategického plánu je zvýšenie konkurencieschopnosti a odolnosti poľnohospodárskeho sektora za súčasnej ochrany prírodných zdrojov. Plán zavádza hornú hranicu priamych platieb. Dodatočná ročná podpora vo výške 370 mil. eur pomôže farmárom v oblastiach s prírodnými obmedzeniami, nakoľko sem patrí 61 percent slovenskej poľnohospodárskej pôdy. Slovenský plán s pomocou podpory SPP usilujú o to, aby do roku 2030 bolo 20 percent poľnohospodárskej pôdy na Slovensku obhospodarovanej ekologicky. Takmer 64 percent dobytčích jednotiek využije peniaze z fondov EÚ na zníženie používania antibiotík a podpory dobrých životných podmienok. Súčasťou strategického plánu je aj rozvoj vidieka a podporí 1 500 pracovných miest a 430 vidieckych podnikov. Vláda schválila strategický plán na rokovaní 10. februára 2022. Oficiálne rokovania Slovenska s Európskou komisiou sa začali 1. júna 2022.

,,Na Strategickom pláne pracovali kolegovia z ministerstva a zástupcovia poľnohospodárskej a potravinárskej samosprávy uplynulý takmer rok a pol. Ide o dokument, na základe ktorého budú poľnohospodári, lesohospodári, potravinári či miestne akčné skupiny čerpať európske zdroje a zdroje štátneho rozpočtu v objeme viac ako 4 mld. eur. Keď k tomu prirátame 1,25 mld. vo forme úverov pre potravinárov, ktoré môže vygenerovať 250 mil. štátna záruka, ide v agrorezorte o objem financií, ktorý v histórii nemá obdobu. Som presvedčený, že ak sa nám podarí tieto prostriedky efektívne investovať, dokážeme postaviť náš vidiek na nohy,“ uzavrel minister Samuel Vlčan.

Zdroj: SITA


Skočiť na hlavné menu