Európska komisia prerušila financovanie projektov v Operačnom programe Integrovaná infraštruktúra


Dátum: 23.03.2022

Obrázok k aktualite Európska komisia prerušila financovanie projektov v Operačnom programe Integrovaná infraštruktúra

Európska komisia pre nedostatky pri realizácii niektorých projektov v rámci Operačného programu Integrovaná infraštruktúra (OPII) prerušila nateraz ich financovanie. Všetky projekty sa realizujú štandardne, výdavky sú dočasne hradené zo štátneho rozpočtu. Potvrdilo to ministerstvo dopravy a výstavby s tým, že audit eurokomisie ešte nie je ukončený a slovenské orgány komunikujú s komisiou, preto nemôže poskytnúť bližšie informácie.

„Pochybenia sa týkali bývalého operačného programu Výskum a inovácie, ktorý bol v decembri 2019 začlenený pod Operačný program Integrovaná infraštruktúra,“ uviedol v stredu pre agentúru SITA Martin Petro z odboru komunikácie rezortu dopravy. Ako poznamenal, v spolupráci s ostatnými zodpovednými subjektmi komunikujú s Európskou komisiou a intenzívne sa zaoberajú jej listom k zisteným chybám.

„List, ktorý Slovenská republika dostala v súvislosti s Operačným programom Integrovaná infraštruktúra, je najľahšia forma prerušenia. Ide o proces, ktorý je možné riešiť a vysvetliť. Ide o štandardný nástroj Európskej komisie, ktorý bol aplikovaný rovnako aj na iné operačné programy, aj v minulosti,“ priblížil Petro. Po vysvetlení zo strany Slovenskej republiky ministerstvo dopravy očakáva odblokovanie platieb ešte v tomto roku.

Pochybenia sa podľa portálu index.sme.sk týkajú napríklad projektov na výstavbu električkovej trate v bratislavskej Petržalke, nákupu nových trolejbusov či obnovy železníc a ciest. Výdavky musí nateraz zatiahnuť slovenský štátny rozpočet. „Brusel vo varovnom liste, ktorý má Index k dispozícii, hovorí o závažných nedostatkoch v riadení a kontrole operačného programu slovenskými orgánmi.. Európski kontrolóri našli pochybenia v troch konkrétnych projektoch, ktoré slovenským auditom prešli bez väčších komplikácií,“ uviedol portál.

Zdroj: SITA


Skočiť na hlavné menu