Europarlament neustúpi v postoji prepojiť eurofondy so zásadami právneho štátu


Dátum: 19.11.2020

Obrázok k aktualite Europarlament neustúpi v postoji prepojiť eurofondy so zásadami právneho štátu
Európsky parlament (EP) v stredu vyzval Radu EÚ (členské krajiny), aby čo najskôr schválila dlhodobý rozpočet EÚ na roky 2021 - 2027 a umožnila ratifikačný proces v krajinách, ktoré si to vyžadujú. Parlament upozornil, že neustúpi zo svojej pozície ohľadom mechanizmu ktorý podmieňuje prístup k európskym fondom dodržiavaním zásad právneho štátu.

Konferencia predsedov, ktorú tvoria predseda EP David Sassoli a vedúci politických skupín zastúpených v zákonodarnom zbore EÚ po stredajšom zasadnutí zdôraznila, že EP už neurobí žiadne ďalšie ústupky, čo sa týka dlhodobého rozpočtu a takzvaného mechanizmu kondicionality.

Vyhlásenie popredných lídrov EP prichádza potom ako Maďarsko a Poľsko v pondelok vetovali dlhodobý rozpočet EÚ a ozdravný plán po koronakríze, v celkovej výške 1,8 bilióna eur. Vyjadrili tak svoj odmietavý postoj k previazanosti eurofondov s princípmi právneho štátu.

Najvyššie vedenie EP však opätovne potvrdilo pozíciu tejto inštitúcie pokiaľ ide o nedávnu dohodu dosiahnutú s Radou EÚ. Tá sa okrem iného týka aj nariadenia o podmienenosti prepojenia čerpania finančných zdrojov z rozpočtu EÚ s dodržiavaním zásad právneho štátu.

Balík medziinštitucionálnych dohôd sa týka napríklad aj zavedenia vlastných zdrojoch do rozpočtu EÚ v podobe nových ekologických či digitálnych daní.

"Žiadame Radu, aby tento balíček prijala a čo najskôr spustila ratifikačný proces. Vedenie Európskeho parlamentu vyjadruje hlboké poľutovanie nad oneskorením a opakuje, že dosiahnuté dohody o viacročnom finančnom rámci aj o zásadách právneho štátu sú už uzavreté a v žiadnom prípade ich nemožno znovu otvárať," uvádza sa v oficiálnom vyhlásení EP.

Vyhlásenie EP je zároveň odkazom pre premiérov a prezidentov členských krajín EÚ, ktorý budú o tejto kríze rokovať počas štvrtkového mimoriadneho videosummitu.​


Zdroj:TASR

Skočiť na hlavné menu