Eurokomisia má záväzok spracovať výstupy CoFoE počas tohto mandátu


Dátum: 24.01.2022

Obrázok k aktualite Eurokomisia má záväzok spracovať výstupy CoFoE počas tohto mandátu
Plenárne zasadnutie Konferencie o budúcnosti Európy (CoFoE) v sobotu (22.1.) v Štrasburgu zúžilo okruh občianskych odporúčaní, ktoré vyplynuli z dvoch už ukončených občianskych panelov. Podpredseda Európskej komisie (EK) Maroš Šefčovič, ktorý bol poverený riadením pracovnej skupiny pre zdravie v rámci CoFoE, pre TASR spresnil, že ním vedená pracovná skupina pre zdravie zúžila občianske odporúčania z tejto oblasti na štyri tematické okruhy.

Pripomenul, že ďalším krokom jeho pracovnej skupiny bude štruktúrovaná debata o vybraných témach vo februári. Súhrn záverov tejto skupiny – rovnako ako v prípade ostatných pracovných skupín – potom doručí predsedom troch hlavných inštitúcií EÚ: šéfom Rady EÚ, Európskej komisie a Európskeho parlamentu.

"Ich úlohou bude ešte počas francúzskeho predsedníctva tieto závery prijať a navrhnúť ich ďalšie rozpracovanie. Za Európsku komisiu sme si dali politický záväzok, že len čo bude konferencia zakončená konkrétnymi výstupmi, tak urobíme všetko pre to, aby sme ešte v tomto volebnom období prišli s ich konkrétnou realizáciou," vysvetlil Šefčovič. Súčasný mandát eurokomisie vyprší v polovici roka 2024.

Podľa Šefčovičových slov Európska komisia musí byť pripravená, že po konferencii bude musieť tvoriť v niektorých ohľadoch novú politiku či právne normy. "Urobíme maximum preto, aby sme to stihli ešte počas tohto volebného obdobia – sme niekde zhruba v polčase nášho mandátu. A to tak, aby bolo evidentné, že tie odporúčania občanov našli konkrétnu realizáciu," odkázal Šefčovič.

Okrem Šefčoviča využili plenárne zasadnutie CoFoE v Štrasburgu na priame stretnutia s občanmi a aktivity vo svojich pracovných skupinách aj ďalšie dve podpredsedníčky Európskej komisie, ktorí na tomto formáte zastupujú exekutívu EÚ – Věra Jourová a Dubravka Šuicová.

Na zasadnutí sa v mene francúzskeho predsedníctva v Rade EÚ zúčastnil aj štátny tajomník pre európske záležitosti Clément Beaune, ktorý predsedal pracovnej skupine pre oblasť hodnôt a právneho štátu. "Je to bezprecedentné participatívne cvičenie s občanmi na urýchlenie reformy EÚ," opísal svoje dojmy z konferencie.

Zdroj: TASR

Skočiť na hlavné menu