EÚ opäť ponúkne mestám a obciam bezplatný internet


Dátum: 01.04.2019

Obrázok k aktualite EÚ opäť ponúkne mestám a obciam bezplatný internet
Mestá a obce z krajín EÚ budú môcť opäť požiadať o podporu zriadenia bezplatných Wi-Fi sietí. Informovala o tom v pondelok Európska komisia (EK) s tým, že nová výzva v rámci schémy WiFi4EU bude spustená 4. apríla.

Mestá, mestské časti a obce budú môcť požiadať dokopy o 3400 poukážok v hodnote 15.000 eur, ktoré môžu využiť na zriadenie bezplatných Wi-Fi sietí vo verejných priestranstvách a inštitúciách vrátane radníc, verejných knižníc, múzeí, parkov alebo námestí.
Výzva bude aktuálna jeden a pol dňa: od 4. apríla 13:00 h do 5. apríla 17:00 h SELČ.

V poradí druhá výzva iniciatívy WiFi4EU nasleduje po vlaňajšej prvej výzve, ktorú komisia zhodnotila ako veľmi úspešnú. "Tešíme sa na rovnakú úroveň nadšenia, s ponukou ďalších 600 poukážok navyše v porovnaní s prvou výzvou," uviedla v správe pre médiá eurokomisárka pre digitálnu ekonomiku a spoločnosť Marija Gabrielová.

Program WiFi4EU v celkovej hodnote 120 miliónov eur pokrýva žiadosti vo všetkých 28 členských štátoch EÚ, do programu sú však zapojené aj Nórsko a Island. Len čo sa obce alebo mestské časti zaregistrujú na vyhradenom portáli WiFi4EU, budú môcť požiadať o 15-tisícovú poukážku len jedným kliknutím.

Komisia zdôraznila, že stále platí pravidlo "kto skôr príde, ten skôr berie". Exekutíva EÚ bude pritom dbať na zabezpečenie geografickej rovnováhy a na to, aby sa poukážky dostali do všetkých členských krajín.

Prvá výzva na podávanie žiadostí WiFi4EU sa zrealizovala v novembri 2018, pričom sa z celej Európy prihlásilo viac ako 13.000 obcí a udelilo sa 2800 poukážok. Vlani najviac žiadostí spomedzi krajín EÚ eurokomisia zaregistrovala z Talianska (3202), Španielska (2116) a Nemecka (1824). Najmenší záujem o túto dotačnú schému bol v Lotyšsku (20 žiadostí), Luxembursku (22), Dánsku (23) a na Malte (27). Celkovo 252 prihlášok bolo zo Slovenska, pričom EK z nich vybrala 93.

Zdroj: TASR
Skočiť na hlavné menu