EK môže zmraziť eurofondy Maďarsku a Poľsku ešte pred maďarskými voľbami


Dátum: 25.01.2022

Obrázok k aktualite EK môže zmraziť eurofondy Maďarsku a Poľsku ešte pred maďarskými voľbami
Európska komisia (EK) by mohla navrhnúť zmrazenie európskych fondov pre Poľsko a Maďarsko z dôvodu porušovania zásad právneho štátu ešte pred parlamentnými voľbami, ktoré sa v Maďarsku uskutočnia 3. apríla. Uviedol to v utorok eurokomisár pre rozpočet Johannes Hahn, ktorého citovala tlačová agentúra Reuters.

Hahn dostal od novinárov otázku, kedy by eurokomisia proti obom krajinám mohla aktivovať nový mechanizmus umožňujúci pozastaviť vyplácanie eurofondov v prípade nerešpektovania zásad právneho štátu. Komisár uviedol, že exekutíva EÚ musí konať v súlade s pravidlami a usmerneniami a nemôže sa riadiť dátumami volieb.

Súdny dvor EÚ, ktorý na podnet Budapešti a Varšavy skúma zákonnosť nového mechanizmu podmienenosti, v utorok oznámil, že vydá rozsudky týkajúce sa tohto sporu 16. februára, teda v dostatočnom predstihu pred voľbami v Maďarsku. Ak súd dá za pravdu eurokomisii, tá bude mať dosť času na to, aby nový nástroj použila ešte v priebehu marca.

Generálny advokát Súdneho dvora minulý týždeň skonštatoval, že mechanizmus podmienenosti je v súlade so zákonom a žaloby Maďarska a Poľska sú neodôvodnené.

Poľsko a Maďarsko na čele s konzervatívnymi vládami sú inštitúciami EÚ kritizované za porušovanie zásad právneho štátu a európskych hodnôt obmedzovaním práv osôb z komunity LGBTI, za sporné reformy súdnictva a spochybňovanie nadradenosti európskeho práva – a v prípade Maďarska aj za niektoré kroky v oblasti migrácie.

Európska komisia proti obom krajinám vedie niekoľko žalôb a právnych konaní pre porušenie európskej legislatívy. Z rovnakých dôvodov exekutíva EÚ zatiaľ neschválila národné plány obnovy, ktoré maďarská a poľská vláda doručili do Bruselu ešte vlani v lete.

Budapešť a Varšava na druhej strane obviňujú Európsku komisiu a Súdny dvor EÚ z uplatňovania dvojakého metra a zneužívania právomocí, ktoré podľa nich nie sú upravené zmluvami o fungovaní EÚ.

Hahn spresnil, že do termínu, ktorý EK stanovila pre Poľsko (24. január) na poskytnutie vysvetlení otázok týkajúcich sa nezávislosti súdnictva a zrušenia disciplinárneho senátu na Najvyššom súde, nezaslala Varšava očakávané odpovede. Eurokomisia preto pošle do Varšavy list s oficiálnym upozornením. Komisár zároveň poukázal, že v utorok uplynie aj termín, ktorý EK poskytla Maďarsku na vysvetlenie problémov súvisiacich s konfliktom záujmov a zadávaním verejných zákaziek.

Ak Európska komisia nebude spokojná s odpoveďami Varšavy a Budapešti, alebo ak tieto odpovede nedostane, tak v priebehu jedného mesiaca pripraví návrh na zmrazenie európskych fondov pridelených Poľsku a Maďarsku. Na odobrenie návrhu EK bude stačiť kvalifikovaná väčšina hlasov členských štátov EÚ.

Zdroj: TASR

Skočiť na hlavné menu