EHMK 2026 sa podporí sumou 40 mil. eur z eurofondov, prispeje aj štát


Dátum: 14.07.2021

Obrázok k aktualite EHMK 2026 sa podporí sumou 40 mil. eur z eurofondov, prispeje aj štát
Európske hlavné mesto kultúry (EHMK) 2026 bude podporené sumou 40 miliónov eur z eurofondov. Potvrdilo to Ministerstvo kultúry (MK) SR. Suma je určená na investičné projekty víťazného mesta. V užšom výbere súťaže sú mestá Nitra, Trenčín a Žilina. TASR o tom informovala Adriána Čahojová z referátu komunikácie a protokolu rezortu kultúry. Víťaz má byť známy v decembri tohto roka.

"Prestížny titul Európske hlavné mesto kultúry získa opäť jedno zo slovenských miest. Nech už titul poputuje do ktorékoľvek mesta, bude znamenať nielen preň, ale pre celý región, ako aj pre celé Slovensko veľkú medzinárodnú poctu a významnú finančnú podporu pre rozvoj danej oblasti," skonštatovala ministerka kultúry Natália Milanová (OĽANO). Ďalšie financie budú mestu pridelené aj zo štátneho rozpočtu.

Eurofondy predstavujú jeden z kľúčových zdrojov kapitálových výdavkov pre budúce víťazné mesto EHMK. Finálne vyčíslenie a schválenie finančnej podpory cez eurofondy pre EHMK 2026 je predmetom rokovaní MK SR a Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR už od minulého roka.

Podpora akcie EHMK a vyčlenené finančné prostriedky vo výške 40 miliónov eur sú súčasťou nového programového obdobia 2021 – 2027. Okrem EHMK 2026 sú prioritami tiež obnova národných kultúrnych pamiatok a modernizácia kultúrnej infraštruktúry, ktorú tvoria kultúrne centrá, divadlá či kiná. Investície majú za cieľ podporiť rozvoj regiónov, kultúry, zamestnanosti a cestovného ruchu.

Zdroj. TASR

Skočiť na hlavné menu