Dubnická samospráva získala viac ako pol milióna eur na moderné technológie


Dátum: 27.07.2021

Obrázok k aktualite Dubnická samospráva získala viac ako pol milióna eur na moderné technológie
Dubnická samospráva získala viac ako polmiliónový nenávratný finančný príspevok z Operačného programu Integrovaná infraštruktúra na realizáciu moderných technológií. Ako informovala hovorkyňa mesta Veronika Rezáková, pripravený projekt s odhadovanými nákladmi 618 738 eur má pomôcť riešiť situáciu v oblasti manažmentu statickej dopravy, ale nápomocný bude aj v odpadovom hospodárstve či v oblasti poskytovania informácií smerom k verejnosti.

Moderné kamery a senzory budú umiestňované na stĺpy verejného osvetlenia v rôznych častiach mesta a budú prepojené s mestskými informačnými systémami. „Nové smart zariadenia umožnia získavať dôležité, no najmä praktické informácie priamo z ulíc nášho mesta. Motoristi nebudú musieť bezcieľnym vozením sa po sídlisku hľadať parkovacie státie, pretože moderný systém ich informuje, kde sa najbližšia voľná plocha na zaparkovanie nachádza. Podobne bude systém fungovať aj v prípade verejného osvetlenia, ktoré bude efektívne reagovať na poveternostné podmienky, alebo sa napríklad v noci zvýši intenzita osvetlenia práve v tej lokalite, kde bude zaznamenaný vyšší pohyb osôb," naznačila prínosy projektu jeho spracovateľka Eva Granátová.

Podľa vedúcej oddelenia verejného obstarávania a strategického rozvoja mestského úradu by sa mal projekt začať realizovať na jeseň tohto roky verejným obstarávaním služieb. „Vďaka smart technológiám získame údaje o pohybe dopravných prostriedkov cez mesto, v okolí parkovísk znížime dopravné zápchy, vďaka senzorike sa zmiernia náklady na vývoz komunálneho odpadu a zvýši sa bezpečnosť na verejných priestranstvách vďaka použitiu analytických funkcií inteligentných kamier,“ dodala Granátová.

Zdroj: SITA

 


Skočiť na hlavné menu