Dôvodmi varovného listu eurokomisie boli analyzované riziká v projektoch zistené jej audítormi


Dátum: 27.03.2022

Obrázok k aktualite Dôvodmi varovného listu eurokomisie boli analyzované riziká v projektoch zistené jej audítormi

Dôvodmi varovného listu Európskej komisie ministerstvu dopravy a výstavby ako riadiaceho orgánu Operačného programu Integrovaná infraštruktúra (OPII) boli analyzované riziká v projektoch zistené európskymi audítormi. Ide o dôsledky podozrení vychádzajúcich z porušenia pravidiel štátnej pomoci pri projektoch ministerstva hospodárstva pri výzvach z roku 2016 a 2018.

„Zároveň ide o konflikt záujmov vo verejnom obstarávaní,“ uviedlo pre agentúru SITA ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie ako centrálny koordinačný orgán pre eurofondy a sprostredkovateľský orgán OPII. „Nezrovnalosť bola zistená aj v rámci samotného ministerstva dopravy a výstavby, a tá sa týkala neodôvodneného predĺženia lehoty na vykonanie prác, schválené dodatkom z decembra 2019,“ priblížil rezort investícií.

Na národnej úrovni je možné predkladať výdavky na certifikačný orgán - ministerstvo financií a uhrádzať platby prijímateľom v rámci OPII za tie výdavky, ktoré sa netýkajú daných zistení. Sprostredkovateľskými orgánmi tohto operačného programu sú popri ministerstve investícií aj ministerstvá hospodárstva a školstva, vedy, výskumu a športu.

Zdroj: SITA


Skočiť na hlavné menu