Dopravný podnik začne s rozsiahlou modernizáciou Depa Krasňany


Dátum: 02.11.2023

Obrázok k aktualite Dopravný podnik začne s rozsiahlou modernizáciou Depa Krasňany
Dopravný podnik Bratislava (DPB) začína s modernizáciou Depa Krasňany. Ako informuje hovorca DPB Martin Chlebovec, projekt modernizácie krasňanského depa počíta s rozsiahlou rekonštrukciou, ktorá prinesie nielen lepšie technické zázemie či komfort pre zamestnancov, ale pripraví Bratislavu aj na príchod nových kapacitnejších električiek. „Rozsiahle práce budú môcť začať už 6. novembra vďaka finančným zdrojom z eurofondov," uviedol.

 

Z depa sa po rekonštrukcii stane vozovňa, ktorá spĺňa prísne kritériá moderných technológií, zvýšenej bezpečnosti či ekologickej udržateľnosti. Depo Krasňany bolo pre potreby dopravného podniku postavené ešte na začiatku 70. rokov. „Dnes sú v ňom deponované najmä staršie električky, pričom zázemie depo poskytuje aj pre 18 elektrobusov, ktoré DPB prevádzkuje," priblížil hovorca s tým, že za viac ako 50 rokov jeho prevádzky areál neprešiel väčšou modernizáciou, čo aj v súčasnosti neumožňuje kompletnú údržbu nízkopodlažných električiek.

Modernizácia viac ako 50-ročných budov prinesie kompletné opravy a ich energetické zefektívnenie, výmenu technológií údržby, či novú umývaciu linku elektrobusov a električiek. „Energetická náročnosť budov sa zníži nielen novým opláštením, ale aj technológiami, ktoré už nevyžadujú také odbery elektrickej energie, ako tie pôvodné, čo sa časom odrazí aj na výraznej úspore financií z rozpočtu," spresnil Chlebovec. Úprav sa dočká aj samotný areál depa, ktorý bude tvoriť jeden kompaktný celok.

Okrem rekonštrukcií existujúcich hál budú modernizovať tiež významnú časť inžinierskych sietí, pribudnú nové komunikácie a spevnené plochy, ale aj koľajnice či trakčné a trolejové vedenia vrátane doplnenia automatizovaného stavania vlakovej cesty. Objekty, ktoré nie sú v súčasnosti využívané alebo sú v rozpore s naprojektovaným riešením, zbúrajú. „Budovy hál získajú okrem nového opláštenia aj ekologické zelené strechy, ktoré budú zachytávať dažďovú vodu a prostredníctvom vsakovacích blokov zavlažovať pôdu," dodal hovorca.

Predĺžia tiež údržbové a odstavné haly, ktorých kapacita je dlhodobo nedostatočná pre počet električiek deponovaných v areáli. V budúcnosti budú môcť slúžiť aj pre dlhšie a kapacitnejšie vozidlá. „Pripravovanou súťažou na veľkokapacitné električky sa DPB zaoberá, aby reflekoval rastúci počet cestujúcich v rámci nosného električkového dopravného systému v meste," poznamenal Chlebovec.

Predpokladom na začatie prác bolo podľa DPB nielen získanie potrebných stanovísk a povolení, ale najmä finančných prostriedkov. Modernizácia bude realizovaná vďaka eurofondom z Operačného programu Integrovaná infraštruktúra, ktoré DPB získal podpisom zmluvy o nenávratnom finančnom príspevku s ministerstvom dopravy. Stavebné práce by mali trvať najviac 12 mesiacov a zrealizuje ich spoločnosť Strabag Pozemné staviteľstvo, ktorá vzišla z verejnej súťaže.

Zdroj: SITA


Skočiť na hlavné menu