Dombrovskis povedie v EÚ rezort obchodu, McGuinnessová finančnú politiku


Dátum: 08.09.2020

Obrázok k aktualite Dombrovskis povedie v EÚ rezort obchodu, McGuinnessová finančnú politiku
Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová v utorok predpoludním oznámila personálne zmeny v kolégiu komisárov, ktoré nastali po demisii doterajšieho eurokomisára pre obchod Phila Hogana.

Nová írska eurokomisárka Mairead McGuinnessová bude mať na starosti finančnú politiku Európskej únie a za európsku obchodnú politiku EÚ bude zodpovedať výkonný podpredseda EK Valdis Dombrovskis z Lotyšska.

Hogan sa rozhodol odstúpiť zo svojej funkcie po tom, ako sa v írsku zúčastnil na večierku golfového klubu a porušil celoštátne opatrenia proti šíreniu pandémie SARS-CoV-2.

Von der Leyenová následne vyzvala írsku vládu, aby jej predložila dvojicu kandidátov, muža a ženu. S oboma - Andrewom McDowellom, doterajším podpredsedom Európskej investičnej banky, a Mairead McGuinnessovou, podpredsedníčkou Európskeho parlamentu - sa šéfka EK stretla v pondelok v Bruseli.

"Obaja prejavili odhodlanie pracovať v Európskej komisii a spĺňali požadované kritériá na komisárov. Majú bohaté skúsenosti so záležitosťami EÚ," opísala von der Leyenová pondelňajší "výsluch" oboch kandidátov. A dodala, že Európsky parlament a Európsku radu žiada o schválenie McGuinnessovej za nového člena svojho pracovného tímu.

"Mairead McGuinnessová bude mať na starosti finančné služby, finančnú stabilitu a úniu kapitálových trhov. Ako europoslankyňa od roku 2004 a prvá podpredsedníčka europarlamentu má významné politické skúsenosti s európskymi záležitosťami. Táto skúsenosť je kľúčová pre riadenie rezortu finančnej politiky a naplnenie ambícií v oblasti prechodu na digitálne a klimaticky neutrálne hospodárstvo," uviedla predsedníčka Európskej komisie v oficiálnom prejave.

Von der Leyenová zároveň spresnila, že Dombrovskis aj napriek "odobratiu" doterajšej finančnej agendy bude spolu s eurokomisárom pre hospodárstvo Paolom Gentilonim zástupcom eurokomisie v Euroskupine (združení ministrov financií eurozóny).

Presunutím dôležitého portfólia na iného komisára musela von der Leyenová urobiť zmeny vo svojom tíme, zároveň sa však snažila zachovať rovnováhu rozloženia síl podľa politických rodín (ľudovci, socialisti a liberáli), rodovej príslušnosti a zemepisného rozčlenenia Únie, ktorú zaviedla vlani pri zostavovaní eurokomisie.

Podľa týždenníka Politico mal veľký záujem o rezort obchodu belgický eurokomisár Dider Reynders, zodpovedný za oblasť spravodlivosti. Ten je však z politickej skupiny liberálov a rezort obchodnej politiky si vlani vybojovala Európska ľudová strana (EPP), ktorá sa tejto vplyvnej pozície nechce vzdať.

Nová írska eurokomisárka musí ešte prejsť vypočúvaním pred príslušným pracovným výborom Európskeho parlamentu.

Zdroj: TASR

Skočiť na hlavné menu