Dolný Harmanec je bohatý na prírodné atrakcie, má aj vodný žľab v Rakytove


Dátum: 07.06.2019

Obrázok k aktualite Dolný Harmanec  je bohatý na prírodné atrakcie, má aj vodný žľab v Rakytove
Dolný Harmanec je síce počtom obyvateľov malá obec, ale počtom prírodných unikátov zatieni aj tie najväčšie.
Jej katastrom prechádza niekoľko z 22 tunelov na železničnej trati, ktorá spája Banskú Bystricu a Martin. Najdlhší má číslo 14 a nazýva sa aj Harmanecký. Má takmer päť kilometrov a patrí k najdlhším tunelom Železníc SR.


Ako pre TASR konštatoval starosta obce Matúš Vajs, ak k nim počas leta zavítajú turisti, nemali by si dať ujsť národnú prírodnú rezerváciu Harmaneckú tisinu oproti Harmaneckej jaskyni. Podľa odhadov tam rastie asi tisíc kusov tisu obyčajného. Územie sa rozkladá na ploche okolo 20 hektárov. Najstaršie stromy dosahujú vek až 400 rokov.

"V obci je viac vzácnych území, napríklad chránená oblasť Krásno, kde máme hlucháňov. Okolité lesy sú v majetku Mestských lesov Banská Bystrica. Medzi turistické ťaháky nepochybne patrí i technická pamiatka vodný žľab Rakytovo, ktorý kedysi slúžil na splavovanie dreva. Je dlhý takmer 2,5 kilometra," zdôraznil Vajs s tým, že od roku 2000 je žľab národnou kultúrnou pamiatkou.

Vodný žľab v doline Rakytovo vybudovali pravdepodobne už v 19. storočí. Desaťročia chátral, bol nefunkčný. Vďaka iniciatíve mesta Banská Bystrica vznikol zámer jeho opravy a aj vďaka podpore z eurofondov sa ho v roku 2006 podarilo opraviť. Prispelo k tomu remeselné majstrovstvo a úsilie pracovníkov Mestských lesov Banská Bystrica. Celá konštrukcia vodného žľabu je z dreva – smreka a jedle, bez použitia iného materiálu ako železa či plastov.

Turistom ho sprístupnili v roku 2007. Každoročne začiatkom mája v doline Rakytovo otvárajú pre nich sezónu ukážkou splavovania dreva.
 
 
Zdroj:TASR
 
Skočiť na hlavné menu