Dobré fondy EÚ: Zichyho palác v Divíne


Dátum: 10.09.2020

Obrázok k aktualite Dobré fondy EÚ: Zichyho palác v Divíne
Približne v polovici cesty medzi Zvolenom a Lučencom, po krátkej odbočke dorazíte do obce Divín. Pod ruinami stredovekého hradu nájdeme krásny Zichyho kaštieľ. Po vyhnaní Zichyovcov, po druhej svetovej vojne, zámok neustále chátral. Najskôr v ňom sídlila lesná správa, neskôr sa dostal do správy jednotného roľníckeho družstva. Podľa toho vyzeralo aj jeho využitie.

Pokusy o jeho rekonštrukciu boli v rokoch 1969 a 1989, avšak zostalo iba pri projektoch. Nádherná rekonštrukcia sa podarila až vďaka prispeniu Európskej únie, ktorá 95 % nákladov vo výške viac ako 2 250 000 eur poskytla vo forme nenávratného finančného príspevku. Okrem muzeálnych aktivít sa v súčasnej dobe využíva nádvorie kaštieľa aj pre kultúrne podujatia, keďže súčasťou rekonštrukcie je aj novovybudované pódium. V minulosti sa využívalo na skladovanie pesticídov a hnojív.

Osud kaštieľa bol podobný mnohým kaštieľom na Slovensku. Za bývalého režimu sa v nádherných miestnostiach chovali kurčatá a uskladňovalo obilie. V jednej z častí kaštieľa nájdete expozíciu hontianskych a podpolianskych krojov. V kaštieli prekvapujúco nájdete aj nádhernú expozíciu hmyzu. Návštevníci si môžu prezrieť zbierku najväčších chrobákov sveta, napríklad fúzačov z južnej Ameriky, africké goliáše, ázijské nosorožteky alebo antilských herkulesov. Nájdeme tu napríklad aj exempláre najväčšieho slovenského, ale aj svetového motýľa. Renesančný kaštieľ postavili ešte v roku 1640. Jeho ústredným bodom je dvojkrídlová budova, na ktorú nadväzuje opevnenie. V popredí sa nachádza predsunutá bašta, ktorá zároveň slúži ako vstupná brána.

Ďalším videom zo série Dobré fondy EÚ vás prevedie vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Ladislav Miko.


Ak ste zvedaví a chcete vidieť viac príkladov dobre investovaných európskych prostriedkov na Slovensku, tak neváhajte a kliknite na stránku www.dobrefondy.eu.

Skočiť na hlavné menu