Dobré fondy EÚ: Spišské Podhradie


Dátum: 20.11.2020

Obrázok k aktualite Dobré fondy EÚ: Spišské Podhradie
Spišské Podhradie je už viac ako 25 rokov registrované ako pamiatka svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Rekonštrukcia strechy, podkrovia a fasády zachránila významnú budovu v centre mesta, ktorá je zaradená medzi národné a kultúrne pamiatky.

Dnes sa v objekte meštianskeho domu nachádza mestská knižnica, ktorá v podkroví získala nové priestory pre čitáreň a väčší komfort pre svojich čitateľov. Na prízemí budovy sa nachádzajú reprezentatívne priestory s novou galériou. Usporadúvajú sa v nej rôzne kultúrne a spoločenské podujatia.

Komplexnej obnove predchádzala čiastočná rekonštrukcia, počas ktorej sa vymenila strecha a zreštaurovala fasáda. Výstavné priestory sa využívajú najmä pre stále expozície, počas ktorých sa vystavujú predmety z regiónu využívané najmú v tradičných remeslách. Celková plocha výstavnej expozície predstavuje takmer tisíc metrov štvorcových. Na obnovu bol poskytnutý nenávratný finančný príspevok z EÚ vo výške takmer 1,3 milióna eur. Okrem tejto rekonštrukcii však Európska únia podporila v Spišskom podhradí aj moderné odpadové hospodárstvo. Vybudoval sa nový zberný dvor a kompostáreň.

Ďalším videom zo série Dobré fondy EÚ vás prevedie vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Ladislav Miko.
 


Ak ste zvedaví a chcete vidieť viac príkladov dobre investovaných európskych prostriedkov na Slovensku, tak neváhajte a kliknite na stránku https://dobrefondy.eu.​
 
 
Skočiť na hlavné menu