DOBRÉ FONDY EÚ- Park slnečnej sústavy pri Svidníku zaplatil Brusel


Dátum: 26.11.2021

Obrázok k aktualite DOBRÉ FONDY EÚ- Park slnečnej sústavy pri Svidníku zaplatil Brusel
Severovýchodná časť Slovenska je riedko osídlená. Vďaka tomu je v okolí menšie svetelné znečistenie oblohy a to priam pozýva do tohto regiónu tých, ktorí radi sledujú svetelné objekty. To je aj dôvod, prečo je hvezdáreň patriaca podduklianskemu osvetovému stredisku vo Svidníku umiestnená na kopci nad obcou Roztoky. Európske fondy boli použité na podporu tejto hvezdárne, ale aj na vybudovanie unikátneho parku slnečnej sústavy, ktorý súvisí s pozorovaním na hvezdárni. Každý sa tu tak môže poučiť o tom, ako vyzerá slnečný planetárny systém.

Na začiatku chodníka je umiestnený veľký oblúk zobrazujúci veľkosť slnka v pomere k veľkostiam modelov planét, ktoré sú umiestnené na náučnej cestičke. Určený je pre všetky vekové kategórie, ktoré si môžu prečítať o planétach slnečnej sústavy a môžu vidieť ako vyzerajú v zmenšenej podobe. Astronomické pracovisko zvyknú navštevovať najmä žiaci v rámci jednodňových výletov. Hlavná budova pracoviska bola postavená v roku 1926 a ide o pamiatkovo chránenú drevenicu. Spoločne s parkom slnečnej sústavy tvoria ucelený areál s viacerými možnosťami pre žiakov. Park bol vybudovaný v rámci projektu Vesmír na dlani 2017. Financovaný bol z fondu regionálneho rozvoja prostredníctvom programu Interreg.

Aj dnešným videom vás už tradične prevedie vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Ladislav Miko.
Ak ste zvedaví a chcete vidieť viac príkladov dobre investovaných európskych prostriedkov na Slovensku, tak neváhajte a kliknite na stránku
https://slovakia.representation.ec.eu... .

Skočiť na hlavné menu