DOBRÉ FONDY EÚ-Moderné kontajnery pod zemou vybudovali v Šali-Veči za eurofondy


Dátum: 21.05.2021

Obrázok k aktualite DOBRÉ FONDY EÚ-Moderné kontajnery pod zemou vybudovali v Šali-Veči za eurofondy
Zber komunálneho odpadu je problémom na každom väčšom sídlisku. Podobne tomu bolo aj na sídlisku v Šali - Veči. Väčšie smetné nádoby moderného typu umožnili, aby počet stojísk bol znížený z 30 na 17. Ide o polopodzemné kontajnery na zmesový komunálny odpad i triedené zložky.

Ušetrený priestor využívajú miestni obyvatelia ako parkovacie plochy. Smetné nádoby majú oveľa väčší objem, nakoľko polovica objemu je zapustená pod zemou. Osádzajú sa do hĺbky jeden a pol metra. Nádoby sú vybavené špeciálnymi čipmi, ktoré hlásia naplnenosť, čiže sa vyprázdňujú keď je to potrebné. Vývozná spoločnosť tak má prehľad o ich stave a naplnenosti. Polopodzemné kontajnery sa vyprázdňujú pomocou hydraulického žeriavu. Nejde však iba o nádoby pre komunálny odpad, ale aj na triedený. Systém navyše neumožňuje vyberanie a rozhadzovanie obsahu kontajnerov, nemajú k nemu prístup zvieratá ani hlodavce. Odpad sa pomalšie rozkladá a nezapácha, pretože je v zemi, kde je nižšia teplota.

Celá inštalácia nových nádob na viacerých miestach sídliska stála viac ako 59-tisíc eur, pričom vyše 50-tisíc zaplatili eurofondy.

Ďalším videom zo série Dobré fondy EÚ vás prevedie vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Ladislav Miko.

Ak ste zvedaví a chcete vidieť viac príkladov dobre investovaných európskych prostriedkov na Slovensku, tak neváhajte a kliknite na stránku
https://dobrefondy.eu.

Skočiť na hlavné menu