Dobré fondy EÚ. Kaštieľ v Smižanoch ožil vďaka eurofondom


Dátum: 11.12.2020

Obrázok k aktualite Dobré fondy EÚ. Kaštieľ v Smižanoch ožil vďaka eurofondom
Aj vďaka investícii z Európskej únie bolo možné kaštieľ v Smižanoch rekonštruovať. Vynovená budova teraz slúži ako kultúrne zariadenie obce. Kaštieľ v Smižanoch je ukážkou drobných, vidieckych pánskych sídiel.

V minulosti slúžil ako soľný úrad alebo skôr soľný sklad až do prelomu 18. a 19. storočia. V 20. storočí slúžil najskôr ako škola, potom ako priemyselná škola a najdlhší čas slúžil ako materská škôlka. Od roku 2005 budova chátrala a dostala sa do havarijného stavu.

Až vďaka intervencii a dotácii z Európskej únie bolo možné kaštieľ rekonštruovať a teraz v tejto vynovenej podobe slúži ako kultúrne zariadenie obce Smižany. Pre obec a jej históriu má veľký význam. Po farskom kostole je tento kaštieľ najvýznamnejším pamiatkovým objektom v lokalite. Budova kaštieľa sa využíva na koncerty, výstavy, stretnutia miestnych spolkov a klubov. Jeho súčasťou je aj multifunkčné informačné centrum. Vystavuje tiež životopisy a portréty významných osobností obce Smižany. Európska únia prispela na obnovu kaštieľa v Smižanoch sumou viac ako 550 tisíc eur.

Ďalším videom zo série Dobré fondy EÚ vás prevedie vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Ladislav Miko.

Ak ste zvedaví a chcete vidieť viac príkladov dobre investovaných európskych prostriedkov na Slovensku, tak neváhajte a kliknite na stránku https://.dobrefondy.eu.

Skočiť na hlavné menu