Dobré fondy EÚ: kaštieľ v Hodejove


Dátum: 24.09.2020

Obrázok k aktualite Dobré fondy EÚ: kaštieľ v Hodejove
V Hodejove, na juhu Slovenska, nečakane nájdeme kaštieľ z 19. storočia. Postaviť ho dal Rudolf Kubínyi, ktorý sa neskôr stal hlavným notárom Gemerskej stolice. Meno dostal podľa posledných majiteľov - Stojkovičov kaštieľ. Stojkovičovci boli majiteľmi miestneho veľkostatku, ktorý skrachoval na začiatku 20. storočia kvôli veľkému krupobitiu a odvtedy bol opustený. Jeho nasledujúce využitie bolo rôzne - cez klub mládeže, notársky úrad, materskú školu, detskú poradňu, školskú jedáleň až po miestny národný výbor. Neskôr však začal opäť chátrať.

Ku koncu 20. storočia sa v ňom odohrala mimoriadne zaujímavá udalosť. Napriek tomu, že už v tom čase bol kultúrnou pamiatkou, bol masívne vykradnutý. Zmizli tri kamióny vybavenia, 15kg zlata, 20kg striebra, ktoré sa doteraz nenašli.

Ďalej však dochádzalo k deštrukcii celého objektu a až s prispením peňazí z Európskej únie sa podarilo kaštieľ rekonštruovať. Dnes je v ňom expozícia regiónu a okolitých obcí, ktoré v ňom inštalovali zaujímavé predmety. Nájdeme v ňom napríklad originálny betlehem vyrobený v roku 1928 v neďalekom Čiernom potoku, filatelistickú zbierku, v ktorej nechýbajú prvé známky používané v maďarskej pošte a ďalšie zaujímavosti a kuriozity. Osobným priateľom Rudolfa Kubínyiho bol maďarský básnik Sándor Petőfi, ktorý sa v kaštieli nejaký čas zdržiaval. Jedno zo svojich diel dokonca nazval na jeho počesť - Hodejovská hradná pani. Pri vstupnej bráne doteraz visí pamätná tabuľa s jeho menom. Kaštieľ, ktorý postavili podľa projektu maďarského architekta Miklósa Ybla, prešiel počas svojej existencie piatimi prestavbami.

Európska únia prispela na jeho poslednú rekonštrukciu sumou 1,2 milióna eur.

Ďalším videom zo série Dobré fondy EÚ vás prevedie vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Ladislav Miko.

Ak ste zvedaví a chcete vidieť viac príkladov dobre investovaných európskych prostriedkov na Slovensku, tak neváhajte a kliknite na stránku
http://dobrefondy.eu. 

Skočiť na hlavné menu