Dobré fondy EÚ: Fiľakovský hrad


Dátum: 18.09.2020

Obrázok k aktualite Dobré fondy EÚ: Fiľakovský hrad


Fiľakovský hrad hral v histórii Slovenska, najmä v dobe tureckých vpádov mimoriadne významnú úlohu. Jeho rekonštrukcia a premena na moderné múzeum bola možná aj vďaka finančnej podpore európskych fondov.

Rozsiahly hrad postavili ešte v 13.tom storočí, ale najviac sa zapísal do histórie v priebehu tureckých vojen. V 16.tom storočí ho dobili Turci a takmer 30 rokov bol sídlom najsevernejšieho správneho okrsku tureckej, alebo osmanskej ríše, tzv. fiľakovského “sandžaku”. Z tohto miesta robili turecké vojská výpady ďalej smerom na stredné a severné Slovensko, rabovali a získavali proviant a peniaze pre svoje potreby. Z hornej časti hradu môžeme zažiť nádherné výhľady. Počas stúpania na jeho vrchol vás hrad prevedie svojou históriou, ale aj dobovými expozíciami z okolia Fiľakova. Expozícia tiež ponúka možnosť nazrieť do vývoja prírody v neďalekých cerových horách. Typickým znakom fiľakovského hradu je zvláštny červený kameň, ktorý si môžeme všimnúť na hradbách. Súčasťou rekonštrukcie bolo aj vybudovanie veľkokapacitného parkoviska a informačnej infraštruktúry pre celý areál. Fiľakovský hrad zároveň patrí medzi naajtraktívnejšie atrakcie mesta.

Návštevníci majú možnosť pozrieť si nielen hradné múzeum, ale aj podzemnú chodbu, prejsť sa po archeochodníku, či navštíviť remeselný dom slúžiaci na prezentáciu tradičných remesiel. Nové informačné panely v nanovo zastrešenej okrúhlej bašte poskytujú zaujímavosti o hradoch a zámkoch v regióne.
Archeologické nálezy datujú osídlenie tohto miesta až do doby medenej. Predchodcom súčasného hradu bol pravdepodobne kamenný hrad, ktorý na mieste stál ešte v 12. storočí.


Ďalším videom zo série Dobré fondy EÚ vás prevedie vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Ladislav Miko.


Ak ste zvedaví a chcete vidieť viac príkladov dobre investovaných európskych prostriedkov na Slovensku, tak neváhajte a kliknite na stránku
http://dobrefondy.eu.


 

Skočiť na hlavné menu