Dobré fondy EÚ-Eurofondy zabránili zrúteniu častí krásneho hradu Branč


Dátum: 04.03.2021

Obrázok k aktualite Dobré fondy EÚ-Eurofondy zabránili zrúteniu častí krásneho hradu Branč
Hrad Branč, neďaleko Myjavy, bol postavený na konci 13.storočia. Počas svojej histórie mal viac ako 40 majiteľov. Boli medzi nimi významné osobnosti ako napríklad Matúš Čák Trenčiansky, český kráľ Jan Luxemburský alebo uhorský kráľ a cisár Žigmund Luxemburský.

Zaujímavosťou rekonštrukcie hradu Brač je spôsob obnovy. Bol totiž pri nej použitý podobný postup ako pri výstavbe hradu. Použitý kameň je z miestneho lomu a použitím malty sa ručne renovovali jednotlivé kúsky opevnenia. Keď sa pozrieme na rekonštruovanú časť a porovnáme si ju s pôvodnou, nevidíme takmer žiadny rozdiel. Projekt má stále pokračovanie, umožňuje aj zapojenie nezamestnaných do európskych projektov. Z celkovej sumy určenej na rekonštrukciu uhradila Európska únia viac ako 200-tisíc eur.

Zachrániť a obnoviť boli potrebné najviac ohrozené časti - premostenie stredného hradu a schodiska do bašty, ktorú bolo tiež potrebné zakonzervovať. Samotnej obnove predchádzal archeologický výskum. Obec Podbranč až doposiaľ obnovovala hrad po častiach prevažne zo sponzorských darov, vstupného a z prostriedkov Ministerstva kultúry SR. Hrad nechal postaviť ešte magister Aba z Hlohovca v rokoch 1251 - 1297. Posledným stálym obyvateľom bol v 16. storočí František Nyáry, po jeho odsťahovaní, hrad zostal opustený a chátral. Počas tureckých vojen slúžil ako útočisko miestnym obyvateľom.

Ďalším videom zo série Dobré fondy EÚ vás prevedie vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Ladislav Miko.Ak ste zvedaví a chcete vidieť viac príkladov dobre investovaných európskych prostriedkov na Slovensku, tak neváhajte a kliknite na stránku
https://dobrefondy.eu.

Skočiť na hlavné menu