Dobré fondy EÚ: cesty na Liptove


Dátum: 17.04.2020

Obrázok k aktualite Dobré fondy EÚ: cesty na LiptoveNa rekonštrukciu ciest, ktoré prepájajú menšie dedinky na Liptove, v minulosti väčšinou nezostali peniaze. Vďaka eurofondom však bolo možné tieto menšie obce pripojiť na hlavné cestné ťahy. Za 2,3 milióna eur boli vybudované pripájacie cesty pri Pavčinej Lehote, Kvačanoch ale aj pri Smrečanoch.

Vďaka Európskej únii a jej výrazným investíciám boli opravené aj cesty vedúce z Likavky do Martinčeka alebo z Uhorskej Vsi do Liptovského Jána. Mnohými rekonštrukciami prešli cesty, ktorých cieľom je skvalitniť dopravné spojenie obcí nachádzajúcich sa mimo takzvaných “pólov rastu.”

K ďalším cestným komunikáciám, ktorým pri oprave výrazne pomohli eurofondy, paria úseky medzi obcami Švošov a Ľubochňa, Stankovany - Ľubochňa, Valaská Dubová - Komjatná, Huty - Kvačany, Liptovské Matiašovce - Kvačany.

Okrem samotných opráv ciest sa v rámci projektu využili európske investície aj na zakúpenie piatich špeciálnych čistiacich strojov za takmer dva milióny eur. Využívané sú na údržbu cestnej komunikácie a zníženie jej znečistenia, ktoré je spôsobené neustále narastajúcou intenzitou dopravy v úsekoch žilinského regiónu. Tieto čistiace stroje sa tiež využívajú aj v Národných parkoch Malá Fatra, Nízke Tatry či v chránenej krajinnej oblasti Strážovské vrchy. Podľa potreby sú uvádzané do prevádzky aj v kúpeľných mestách Turčianske Teplice a Rajecké Teplice.

Ďalším videom zo série Dobré fondy EÚ vás prevedie vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Ladislav Miko. Pozn.: región Liptova sme navštívili ešte v roku 2019 a nie počas pandémie v týchto dňoch. Ak ste zvedaví a chcete vidieť viac príkladov dobre investovaných európskych prostriedkov na Slovensku, tak neváhajte a kliknite na stránku
http://dobrefondy.eu. 

Skočiť na hlavné menu