Dnes je deň bezpečnejšieho internetu – viete sa ochrániť pred kyberhrozbami? Otestujte sa na našom portáli


Dátum: 08.02.2024

Obrázok k aktualite Dnes je deň bezpečnejšieho internetu – viete sa ochrániť pred kyberhrozbami? Otestujte sa na našom portáli
Online priestor priniesol do života ľudí obrovské príležitosti, no zároveň i nebezpečné hrozby, ktoré číhajú na užívateľov internetu na každom kroku. Preto je dôležité poznať zásady bezpečného surfovania, byť obozretný a vedieť sa ubrániť pred kybernetickými hrozbami. Napríklad aj vďaka nášmu vzdelávaciemu portálu CFT, kde si môžete overiť, ako na tom vaše schopnosti sú.


Kybernetické hrozby sú čoraz častejšou súčasťou bežných dní. Vkradli sa do našich životov a snažia sa nás obrať o identitu, majetok či zmanipulovať nás za pomoci realistických deep fake videí. Tie dokážu verne napodobniť napríklad výzor alebo hlas osôb, no sú iba falošným obrazom vytvoreným za jediným účelom - škodiť.
Útočníci využívajú na prevedenie útoku najslabšie miesta. Zneužívajú neznalosť bežných ľudí, detí a seniorov s vidinou bezproblémového prístupu k citlivým dátam, ktoré môžu byť využité na vyhrážanie, finančné vydieranie a často sa práve cez jednotlivcov dostanú aj do komplexných infraštruktúr veľkých organizácií.
„Samotnú bezpečnosť a budovanie bezpečnostného povedomia treba chápať ako nekončiaci sa proces, v rámci ktorého sú najslabším článkom práve jednotlivci – zamestnanci. Našim spoločným cieľom nie je iba budovať lepšiu obranyschopnosť organizácií verejnej správy voči kybernetickým hrozbám, ale predovšetkým chrániť zamestnancov a ich blízkych,“ povedal štátny tajomník Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Ivan Ivančin.

Ak máte záujem overiť si, či dokážete rozpoznať podvodný phishingový email alebo či sa viete ubrániť voči kybernetickým hrozbám, máme spôsob. V rámci projektu Sekcie kybernetickej bezpečnosti MIRRI SR „Výcvikové a školiace stredisko pre bezpečnosť prevádzky a správy IT pre sektor verejnej správy“ vznikol vzdelávací portál CFT, kde si môžete otestovať vaše vedomosti v oblasti kybernetickej a informačnej bezpečnosti. „Kybernetické útoky sú čoraz sofistikovanejšie a práve prevencia a vzdelávanie sa v tejto oblasti sú kľúčové k prekonávaniu týchto nástrah,“ dodal Ivan Ivančin.

Bol spustený 20. 12. 2023 a registrovaní používatelia si formou súťaže otestovali svoje schopnosti v rôznych oblastiach kybernetických bezpečnostných výziev. Z vyhodnotených testov môžeme už teraz konštatovať, že v oblasti kyberbezpečnosti je stále priestor na zlepšovanie. Z celkového počtu riešených úloh bolo 56 % nesprávne vyriešených.

Svoje vedomosti si môžu používatelia otestovať vo viac ako 50 úlohách od najznámejšieho phishingového testu, forenzných analýz, po steganografiu, teda techniku skrývania informácií v inom médiu tak, aby bolo nemožné alebo ťažké zistiť prítomnosť týchto skrytých údajov.

Zaujíma vás, ako na tom ste? Preskúšať sa môžete TU.

Skočiť na hlavné menu