Diskusia Café Európa


Dátum: 11.11.2020

Obrázok k aktualite Diskusia Café Európa
Pozývame Vás sledovať online diskusie Café Európa, ktoré budú súčasťou 21.ročníka festivalu Jeden svet.
 
Aj napriek aktuálnej situácii a opatreniam v súvislosti so šírením nového koronavírusu sa i tento rok koná obľúbený festival Jeden svet. Vzhľadom na aktuálnu situáciu však prebehne netradične, no zato pohodlne, v online priestore. Od 5. do 11. novembra 2020 si môžete online pozrieť filmy a zapojiť sa do pútavých diskusií so zaujímavými hosťami. Súčasťou festivalu budú tento rok opäť aj školské projekcie sprevádzané online diskusiami. Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku je už tradične partnerom festivalu Jeden svet. Tento rok vám chceme dať do pozornosti najmä tri Café Európa diskusie, ktoré sú súčasťou programu festivalu. 
 
Diskusia Café Európa: Až sa roztopia ľadovce
S postupujúcou klimatickou zmenou a s nedostatkom politickej vôle túto krízu riešiť sa veľa ľudí ocitlo v pozícii, keď sú nútení postaviť sa za budúcnosť seba a svojich detí vlastným telom. 6. novembra 2020 o 18:00 hod sa hostia diskusie Café Európa porozprávajú o tom, čo bude s našimi deťmi potom, čo sa roztopia ľadovce. O tom, ako vyzerá boj obyčajných ľudí proti postupujúcej klimatickej katastrofe, a o tom, čo sa odohráva v ich hlavách, budú diskutovať Radim Dvořák, vedúci politického oddelenia a zástupca vedúceho Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku, Andrea Culková, režisérka filmu Žiaľ žien, Veronika Kolejáková, psychologička venujúca sa klimatickému žiaľu a Dorota Osvaldová z iniciatívy Znepokojené matky. Táto diskusia je tematicky spojená s filmom Žiaľ žien, ktorý si na festivale môžete pozrieť.
Online diskusia
 
Diskusia Café Európa: Ľudské práva tvárou v tvár umelej inteligencii
Umelá inteligencia je už dnes súčasťou našich každodenných životov. Ako každá iná technológia by tu mala byť preto, aby nám uľahčovala život. Umelá inteligencia však zároveň úplne mení naše životy, používa sa ako nástroj moci na zabíjanie, špehovanie a vymývanie mozgov. Čo robiť v tejto situácii? Aký postoj k tomu zaujme jednotlivec, krajina, Európa či svet? 9. novembra bude s moderátorkou diskusie Andreou Najvirtovou z organizácie Človek v ohrození o umelej inteligencii diskutovať Ladislav Miko, vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku, Ján Záborský z Innovatrics a Juraj Podroužek z E-tika. Diskusia vznikla v spolupráci s Kempelenovým inštitútom inteligentných technológií. Diskusia je tematicky spojená s premietaním filmu I Human na festivale Jeden svet 2020.
Online diskusia
 
Diskusia Café Európa: Víťazi a porazení
Dopady globalizácie a ekonomickej transformácie nie sú len príbehom britských industriálnych miest, ale aj slovenských regiónov. V minulosti priemyselné a ekonomické centrá, dnes regióny s vysokou mierou nezamestnanosti, frustrácie, starnutia populácie a inklinácie k extrémizmu. Či už sa bavíme o Gemeri, Hornej Nitre, alebo o Motherwell v Škótsku, ľudia z týchto regiónov môžu mať oprávnený pocit, že makroekonomický úspech ich krajín sa nepretavil do ich životov. Dokonca im ešte uškodil. Ak ekonomické premeny v minulosti mali tieto následky, ako by sme mali postupovať pri nevyhnutnom prechode na bezuhlíkovú ekonomiku? O tom, čo potrebujeme spraviť, aby sme nezopakovali chyby z minulosti bude 10. novembra diskutovať Zdeněk Čech, vedúci sekcie ekonomických analýz na Zastúpení Európskej komisie na Slovensku a Richard Filčák, vedúci Prognostického ústavu SAV. Podujatie bude moderovať Lukáš Osvald z organizácie Človek v ohrození. Diskusia je tematicky spojená s filmom Sídliskové vtáčatá, ktorý si môžete pozrieť od utorka 10. novembra 2020.   
Online diskusia
 
 
Skočiť na hlavné menu