DiscoverEU ponúka desaťtisícom mladých Európanov cestovanie zadarmo po Európe


Dátum: 04.10.2023

Obrázok k aktualite DiscoverEU ponúka desaťtisícom mladých Európanov cestovanie zadarmo po Európe
Európska komisia (EK) v stredu otvorila jesennú výzvu iniciatívy DiscoverEU, vďaka ktorej 36.000 mladých Európanov získa bezplatný cestovný poukaz na spoznávanie Európy. Informuje o tom spravodajca TASR. Podávanie prihlášok sa začalo v stredu o 12.00 hodine SELČ a potrvá do stredy 18. októbra rovnako o 12.00 hodine.

Pre získanie cestovného poukazu musia mladí ľudia podať prihlášku na Európskom portáli pre mládež a odpovedať na päť kvízových a jednu náhodnú otázku. Úspešní uchádzači narodení medzi 1. januárom 2005 a 31. decembrom 2005 budú môcť od 1. marca 2024 do 31. mája 2025 stráviť až 30 dní cestovaním po Európe. Do výzvy sa môžu zapojiť uchádzači z EÚ a krajín pridružených k programu Erasmus+ (Island, Lichtenštajnsko, Nórsko, Severné Macedónsko, Srbsko a Turecko).


Projekt sa začal v roku 2022 počas Európskeho roka mládeže a mladí cestovatelia v rámci iniciatívy DiscoverEU môžu navštíviť Európske hlavné mestá kultúry, destinácie zaradené do prestížneho zoznamu svetového dedičstva UNESCO či miesta "Európskeho dedičstva" alebo sa zastaviť v mestách s ocenením "Access City" (prístupnosť pre všetkých bez ohľadu na vek, mobilitu alebo schopnosti). Budú môcť využívať zľavovú kartu, ktorá umožní prístup k viac ako 40.000 zľavám na verejnú dopravu, kultúrne podujatia, ubytovanie, stravovanie, športové aktivity a iné služby.

Zdroj: TASR

Skočiť na hlavné menu