Digitalizácia zbierkových predmetov priblížila ľuďom kultúrne dedičstvo


Dátum: 14.12.2015

Obrázok k aktualite Digitalizácia zbierkových predmetov priblížila ľuďom kultúrne dedičstvo
Digitalizácia zbierkových predmetov priblížila ľuďom kultúrne dedičstvo

 Hoci sa národný projekt Digitálna galéria v novembri skončil, ambíciou Slovenskej národnej galérie (SNG) ostáva postupne zdigitalizovať všetky evidované zbierky slovenských galérií.
Za necelé štyri roky sa podarilo zdigitalizovať vyše 101.000 predmetov z 18 galérií z celého Sloven...ska. "Dôležitým bolo aj vybudovanie digitalizačného pracoviska vo Zvolene. Pri tej príležitosti sme opravili jednu národnú kultúrnu pamiatku a vytvorili nové pracovné miesta. Som rada, že noví odborníci, ktorých sme si piplali tri roky, nám aj zostanú," priblížila generálna riaditeľka SNG Alexandra Kusá pri dnešnej prezentácii projektu.
Srdcom projektu sa stal Kapitánsky dom v areáli Zvolenského zámku. Objekt prešiel rekonštrukciou a v jeho priestoroch je komplexné digitalizačné pracovisko. Nachádza sa tam aj komora určená na likvidáciu plesní na dielach.
Pred samotnou digitalizáciou sa prezrel a zhodnotil stav jednotlivých zbierkových predmetov. "To, čo bolo možné, sa opravilo, veľa vecí sa zreštaurovalo," poznamenala Kusá.
Najnáročnejšiu časť projektu predstavovala logistika a preprava predmetov. V priebehu dvoch rokov bolo v pohybe takmer 50.000 zbierkových predmetov z každého kúta Slovenska. Viaceré galérie odporučili na digitalizáciu väčšiu časť svojej zbierky, čomu museli podriadiť aj svoje výstavné plány. "Niektoré diela sa digitalizovali priamo na mieste. Po galériách chodili mobilné digitalizačné. Týkalo sa to predovšetkým 3D objektov a veľkoplošných diel," uviedla Kusá.
Viditeľným výstupom pre verejnosť je Web umenia, ako aj výstava "Uchovávanie sveta. Rituál múzea v digitálnom veku", ktorá je prístupná do 28. februára v Esterházyho paláci SNG na Námestí Ľ. Štúra v Bratislave.
Zdigitalizované diela sa nachádzajú na webstránkach samotných galérií, ako aj na Centrálnom portáli kultúrneho dedičstva slovakiana.sk. Okrem toho SNG už počas realizácie projektu začala priebežne dopĺňať svoje zbierky v rámci online centrálneho katalógu webumenia.sk. "Je to úplne iné, ako keď máte iba čiernobiele fotky v lístkovom katalógu. Odvtedy máme veľa žiadostí o výpožičky, viac ako kedykoľvek predtým," konštatovala Kusá. Týmto sa stali viac prístupnými práve bádateľom aj zahraničné galérie. Ako podčiarkla Kusá, lepšia dostupnosť diel vďaka digitalizácii v oveľa väčšej miere priblížila ľuďom kultúrne dedičstvo.
 (TASR)

Skočiť na hlavné menu