Dielne na SOŠ polytechnickej v D. Kubíne zrekonštruujú za takmer 700.000 eur


Dátum: 24.06.2021

Obrázok k aktualite Dielne na SOŠ polytechnickej v D. Kubíne zrekonštruujú za takmer 700.000 eur
Investíciu vyše 688.000 eur si vyžiada rekonštrukcia dielní na Strednej odbornej škole (SOŠ) polytechnickej v Dolnom Kubíne. Stavebné práce potrvajú nasledujúcich osem mesiacov, v rámci nich komplexne obnovia budovu dielní zo 70. rokov minulého storočia. TASR o tom informovala hovorkyňa Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) Lucia Lašová.

Súčasťou prác bude zateplenie obvodového plášťa a strechy, oprava odkvapového chodníka a výmena okien. Okrem toho kompletne zrekonštruujú kúrenie, osvetlenie a inštalačné rozvody zdravotechniky, ktoré sú v nevyhovujúcom stave. Obnovou prejdú priestory šatní a hygienických zariadení, projekt počíta aj s opravou pôvodných podláh v učebniach, šatniach a dielňach, i s výmenou dverí v celom objekte. Bezbariérovosť zabezpečia bezprahové úpravy dverí a schodolez v priestore pod schodmi. "Nové dielne posunú kvalitu vzdelávania na celkom inú úroveň. Verím, že porastie záujem o strojárske odbory, po ktorých je na trhu práce neustále vysoký dopyt," povedala predsedníčka ŽSK Erika Jurinová.

Pred začatím prác musela škola vysťahovať z priestorov všetko odborné zariadenie. Dočasné dielne zriadila v budove školy a športovej haly. ŽSK na obnovu využije prostriedky z Integrovaného regionálneho operačného programu. Ako dodala hovorkyňa, do nových odborných učební sa už väčšina starého vybavenia nevráti, pribudnú najmodernejšie zariadenia. Kraj ich plánuje obstarať v ďalšej etape projektu z IROP vo výške takmer pol milióna eur.

"Rekonštrukciou dielní a následnou modernizáciou odborného zariadenia vstúpime do 21. storočia. Konečne budeme schopní držať krok s aktuálnou praxou vo firmách a pripravovať žiakov na reálne pracovné podmienky," potvrdila riaditeľka školy Adriana Bellová.

SOŠ polytechnickú v Dolnom Kubíne založili v roku 1960. Jej história sa viaže na strojársku tradíciu výroby ložísk v regióne.

Zdroj: TASR

Skočiť na hlavné menu