Deň Európy v Prešove


Dátum: 04.05.2018

Obrázok k aktualite Deň Európy v Prešove
Deň Európy je oslavou mieru a jednoty v Európe. V tento deň si pripomíname výročie historickej Schumanovej deklarácie. Robert Schuman, francúzsky minister zahraničných vecí, vo svojom prejave prednesenom v Paríži v roku 1950 navrhol novú podobu politickej spolupráce v Európe, ktorá by zabránila vojnám medzi európskymi národmi.

Jeho víziou bolo vytvorenie európskej inštitúcie, ktorej úlohou by bolo riadenie spoločného trhu s uhlím a oceľou. Zmluva, ktorá viedla k vytvoreniu takéhoto orgánu, bola podpísaná o rok neskôr. Návrh Roberta Schumana sa považuje za začiatok budovania toho, čo je dnes Európskou úniou.
 
V Európe oslavujeme spoločné narodeniny 9. mája, ale v Prešove s oslavami začneme s predstihom, už 4. mája 2018 na Hlavnej ulici. Celodenný program odštartujeme o 9.00 hod. a na svoje si prídu všetky vekové kategórie. Pre Prešovčanov, ale aj návštevníkov mesta, bude pripravený bohatý program plný zábavy, hudby a interakcie.

Kancelária Európskeho parlamentu na Slovensku a Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku tento rok prvýkrát pripravujú v spolupráci s mestom Prešov symbolické narodeniny Európskej únie – Deň Európy v Prešove, ktorý oslávime už 4. mája 2018 na Hlavnej ulici. Témou tohtoročného Dňa Európy je „Európa v nás“.
Účastníkov podujatia, ale aj náhodných okoloidúcich na Hlavnej ulici v Prešove určite zaujmú súťaže a hry k téme Európy v nás, interaktívne disciplíny, ale aj hudobné vystúpenia interpretov rôznych štýlov a žánrov. Pripravené sú vedomostné súťaže, v ktorých si návštevníci overia svoje vedomosti o Európskom parlamente a Európskej únii a zabojujú tak o zaujímavé ceny.
Svoje zastúpenie bude mať aj Kancelária Európskeho parlamentu a Zastúpenie Európskej komisie so svojimi informačnými stánkami. Tešiť sa tak môžete na množstvo zaujímavých a podstatných informácií o konkrétnych projektoch podporených z prostriedkov Európskej únie, ako aj o ďalších možnostiach využitia týchto zdrojov v kontexte rozvoja jednotlivých oblastí a regiónov Európy. Podporiť nás prídu aj poslanci EP Richard Sulík a Ivan Štefanec, s ktorými sa účastníci budú môcť počas dopoludnia osobne porozprávať pri „Rannej káve s poslancom“.
Na pódiu sa dopoludnia predstavia so svojimi prezentáciami prešovské základné, umelecké a stredné školy, ktoré prinesú to najlepšie zo svojich repertoárov. Tešiť sa môžete na tanečné aj hudobné vystúpenia mladých prešovských talentov. Predstavenie plné zábavy, pokusov a zaujímavých poznatkov nám predvedie „Kúzelná Fyzika“.  Celý program vyvrcholí hudobným vystúpením mladej hudobnej formácie POMARANČ a autogramiádou skupiny S Hudbou Vesmírnou. 
 

Skočiť na hlavné menu