Deň Európy v Košiciach


Dátum: 05.05.2017

Obrázok k aktualite Deň Európy v Košiciach

Srdečne všetkých pozývame na celodenné oslavy Dňa Európy, ktoré sa uskutočnia dňa 5. mája 2017 pri Dolnej Bráne v Košiciach. Pripravený je zaujímavý program pre všetky vekové kategórie: diskusie, hudobné vystúpenia, workshopy, prezentácie stredných skôl, kvízy, súťaže či tombola. Podujatia sa zúčastní aj aj podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič.

Deň Európy je pripomenutím významnej udalosti, ktorá sa odohrala pred 67 rokmi a položila základy dnešnej Európskej únie. Presnejšie dňa 9. mája 1950 predniesol v Paríži vtedajší francúzsky minister zahraničných vecí Robert Schuman deklaráciu, v ktorej vyzval európske mocnosti ako Francúzsko, Nemecko či Taliansko k tomu, aby spojili svoju výrobu uhlia a ocele. Niekdajší rivali tak vytvorili nadnárodnú európsku inštitúciu na spoločné riadenie tohto odvetvia. Práve uhlie a oceľ predstavovali v tom čase základ celej vojenskej moci a prispievali k možnosti vytvárania konfliktov. 

Po dohode čelných predstaviteľov EÚ na milánskom samite v roku 1985 bol 9. máj vyhláseny za Deň Európy. Popri vlajke a hymne - Óde na radosť - sa stal ďalším zo symbolov zjednotenej Európy. Zároveň je to príležitosť pripomenúť si pôvodnú príčinu vzniku spojenia európskych národov a priblížiť občanom hodnoty EÚ.

Organizátormi podujatia v Košiciach sú Zastúpenie Európskej komisie, Informačná kancelária Európskeho parlamentu na Slovensku a Mesto Košice.


Skočiť na hlavné menu